X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.12.2021 р. № 4694/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс)розглянула зверненняТовариства про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства щодо оподаткування акцизним податком і в межах компетенції повідомляє таке.

Товариство повідомляє, що є імпортером одноразових електронних сигарет. Зазначені одноразові аерозольні сигарети є готовою до використання конструкцією, в корпусі якої є вбудована герметична ємність для (рідини 5 мл),  є  складовою одноразової електронної сигарети та не відокремлюється від неї.

Зазначені електронні сигарети є одноразовими, без можливості зарядження, або поповнення у них кількості рідини.

Товариство для здійснення своєї господарської діяльності було отримало наступні ліцензії:

оптова торгівля рідинами, що використовуються в електронних сигаретах № ___ від _____ терміном дії до ______ року;

роздрібна торгівля рідинами, що використовуються в електронних сигаретах № _____ від ____ року терміном дії до ____ року на магазин, що знаходиться  за адресою: _______.

 

Товариство запитує:

  1. Чи оподатковуються акцизним податком операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі одноразових електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах? Якщо так, зазначити відповідну ставку оподаткування для таких операцій.
  2. Чи повинно Товариство при здійсненні операцій з реалізації роздрібної торгівлі одноразовими електронними сигаретами та/або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах сплачувати акцизний податок? Якщо так, зазначити відповідну ставку оподаткування для таких операцій.
  3. Яка відповідальність передбачена чинним законодавством України за несплату акцизного податку при здійсненні операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі  одноразових електронних сигарет та/або рідин, що використовуються в електронних сигаретах?

 

Щодо питань 1-3.

Платниками акцизного податку є особи, визначені підпунктами 212.1.1 – 212.1.16 п. 212.1 ст. 212 Кодексу.

Відповідно до п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є об’єктом оподаткування акцизним податком.

Пунктом 215.1 ст. 215 Кодексу  до підакцизних товарів віднесено, зокрема, тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

Реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об’єктах громадського харчування (п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно з п.п. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Кодексу для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, ставка податку           становить 5 відсотків.

Одним із принципів на якому ґрунтується податкове законодавство України є, зокрема єдиний підхід до встановлення податків та зборів – визначення на законодавчому рівні усіх обов’язкових елементів податку (п.п. 4.1.11 п. 4.1 ст. 4 Кодексу).

Під час встановлення податку обов’язково визначаються такі елементи: платники податку; об’єкт оподаткування; база оподаткування; ставка податку; порядок обчислення податку; податковий період; строк та порядок сплати податку; строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку (п. 7.1 ст. 7 Кодексу).

З огляду на викладене та враховуючи те, що не визначений такий елемент як ставка акцизного податку для рідин, що використовується в електронних сигаретах реалізованих відповідно до п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, то така операція з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі одноразових електронних сигарет та/або рідин, що використовується в електронних сигаретах не підлягає оподаткуванню, та відповідно акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівліодноразових електронних сигарет та/або рідин, що використовується в електронних сигаретах не сплачується.

Водночас,податкова декларація подається за звітний період в установлені Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. (п. 49.1 ст. 49 Кодексу).

Форму декларації акцизного податку (далі – Декларація), порядок її заповнення та подання, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14 (зі змінами та доповненнями) (далі – Порядок № 14).

Відповідно до п. 2 розділу І Порядку № 14 за кожний встановлений ПКУ звітний період незалежно від того, чи провадили платники господарську діяльність у звітному періоді та чи виникають податкові зобов’язання зі сплати акцизного податку, заповнюють та подають відповідні розділи та додатки до Декларації суб’єкти господарювання, які відповідно до п. 212.1 ст. 212 Кодексу є платниками акцизного податку та мають чинні (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством.

Разом з цим, платник, який відповідно до п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Кодексу є суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів кінцевому споживачу, а саме рідин, що використовуються в електронних сигаретах, заповнює та подає розділ «Д» та додаток 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» (далі – Додаток 6) до Декларації, в якому заповнюється:

 графа 3 - зазначається загальна вартість підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торгівельній мережі;

графа 4 – ставка податку % - «0»;

графі 5 – сума податкового зобов’язання, о підлягає сплаті до бюджету (гр3х4) – «0».

Пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.