X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.12.2021 р. № 4696/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України, відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Товариства стосовно надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і повідомляє таке.

У зверненні Товариство зазначає, що здійснює  господарську діяльність у сфері оптового продажу товарів, зокрема, алкогольних напоїв (пиво,сидр). Відповідно до норм чинного в Україні законодавства у Товариства наявні діючі ліцензії:

- ліцензія на право оптової торгівлі алкогольними напоями - сидром та перрі (без додавання спирту);

- ліцензія на правооптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додавання спирту).

На підставі укладених договорів поставок Товариство здійснює оптовий продаж алкогольних товарів (сидр, перрі) суб'єктам господарювання (контрагентам, як юридичним особам, так і фізичнимособам-підприємцям), для наступного продажу контрагентами кінцевим споживачам.

Однак, Товариство не в змозі в повній мірі контролювати наявність у контрагентів діючих ліцензій на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями.Також, у чинному законодавстві не передбачено обов'язку здійснювати контроль контрагентів на наявність чинної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольним напоями, а постачальник не може нести відповідальність за недотримання норм чинного законодавства іншими суб'єктами господарювання.

Враховуючи зазначене, Товариство запитує:

1. До якого суб'єкта господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів (до постачальника або до покупця (який є юридичною особою або фізичною особою-підприємцем),якщо постачальник, маючи діючу ліцензію на оптову торгівлю алкогольними напоями відповідно до укладеного договору поставки з покупцем та оформлених накладних, відвантажив алкогольні напої суб'єкту господарювання - юридичній особі або фізичній особі-підприємцю, який не має ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями? Покупець купує алкогольні напої для подальшої реалізації їх кінцевому споживачу.

2. Чи застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів до суб'єкта господарювання - юридичної особи (постачальника алкогольних напоїв), який маючи діючу ліцензію на оптову торгівлю алкогольними напоями відповідно до укладеного договору поставки з покупцем (юридичною особою або фізичною особою-підприємцем) та оформлених накладних, відвантажив алкогольні напої суб'єкту господарювання (покупцю), який є юридичною особою або фізичною особою-підприємцем та не має діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольним напоями? Покупець в цьому випадку купує алкогольні напої (пиво) для подальшої реалізації їх кінцевому споживачу.

До зазначених запитань.

Порядок ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями регулюється Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481).

 Відповідно до ст. 1 Закону № 481 ліцензія (спеціальний дозвіл) – це документ державного зразка, який засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у Законі № 481 видів діяльності протягом визначеного строку.

Згідно з абзацом дванадцятим ст. 1 Закону № 481оптова торгівля – діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання  (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва).

Частиною двадцятою статті 15 Закону № 481 визначено, що роздрібна торгівля зокрема алкогольними напоями (крім столових вин) може здійснюватися суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання  (у тому числі іноземних суб’єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування (абзац тринадцятий ст. 1 Закону № 481).

Відповідно до вимог частини першої статті 15 Закону № 481 оптова торгівля на території України зокрема алкогольними напоями здійснюється за наявності у суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями.

До суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разіоптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень (абзац сьомий частини другої статті 17 Закону № 481).

Отже, вищезазначена відповідальність застосовується до особи, яка порушує вимоги щодо наявності ліцензії на вид діяльності яку він здійснює, тобто у випадку торгівлі без ліцензії. 

На головній сторінці офіційного вебпорталу ДПС, як органу ліцензування в цій сфері,  в рубриці Головна/Довідники, Реєстри, Переліки/Реєстри/ (https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/) розміщено:

Ліцензійний реєстр діючих ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

Ліцензійний реєстр діючих ліцензій на оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Таким чином,  при здійсненні оптової торгівлі алкогольними напоями на підставі відповідної ліцензії, тобто провадити діяльність яка передбачає реалізацію алкогольних напоїв суб’єктам господарювання роздрібної торгівлі або іншим суб’єктам господарювання у Товариства є можливість перевіряти у покупців – суб’єктів господарювання наявність ліцензій на право роздрібної та/або оптової торгівлі алкогольними напоями.

Слід зазначити, що до звернення Товариства не надано будь-яких первинних документів фіксуючих факти здійснення господарських операцій.

Інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.