X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.12.2021 р. № 4699/ІПК/99-00-21-02-03-06

Державна податкова служба України розглянула зверненнящодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих нормст. 39 «Трансфертне ціноутворення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись ст. 52 Кодексу,в межах своїх повноважень повідомляє наступне.

У зверненні зазначено, що згідно зі ст. 1, а також ст. 2 Закону України від 16.07.1999 № 996 – XVI «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) Товариство є великим підприємством, що має суспільний інтерес і працює за МСФЗ (МСБО).

Товариство, акції якого не перебувають в обігу на фондовій біржі, має асоційоване підприємство з часткою володіння 40% статутного капіталу іноземного підприємства, що зареєстровано згідно із законодавством Польщі (далі – Компанія А). Особа, що займає посаду заступника Голови Наглядової ради Товариства одночасно є членом Правління Компанії А. Згідно з міжнародними стандартами бухгалтерського обліку 28 «Інвестиції в асоційовані та спільні підприємства» облік такої інвестиції здійснюється за методом участі в капіталі, оскільки за визначенням Товариство має суттєвий вплив на об’єкт інвестування. При цьому Товариство не має контролю над Компанією А, тобто згідно до МСФЗ немає вимог до складання консолідованої фінансової звітності.

Окрім того, у Товариства є пов’язана особа, зареєстрована в Чеській Республіці (далі – Компанія Б). Фізична особа що володіє 33,59% акцій Товариства володіє 49% статутного капіталу Компанії Б. Окрім  того, особа, що займає посаду заступника Голови Наглядової ради Товариства володіє 51% Компанії Б.

Враховуючи вищезазначене, Товариство просить дати роз’яснення з наступних питань:

1. Чи утворює Товариство міжнародну групу компаній (далі – МГК) разом з Компанією А і/або Компанією Б?

2. У разі, якщо Товариство, Компанія А та Компанія Б складають МГК, яку інформацію необхідно надати в Повідомленні про участь у міжнародній групі компаній (далі – Повідомлення) стосовно розміру сукупного доходу міжнародної групи за фінансовий рік, що передує звітному, враховуючи, що Товариство не складає консолідовану звітність, не має контролю над Компанією А та Компанією Б, а отже і об’єктивної можливості отримання інформації щодо фінансової звітності та облікової політики для усунення відмінностей у визначенні показників доходів і витрат зазначених підприємств?

Відповідно до п. п. 14.1.1133 п. 14.1 ст. 14 Кодексу МГК (для цілей ст. 39 Кодексу) - дві або більше юридичні особи або утворення без статусу юридичної особи, які є податковими резидентами різних країн та пов'язані між собою за критеріями володіння або контролю таким чином, що згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності (далі – МСФЗ) або іншими міжнародно визнаними стандартами фінансової звітності обов'язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов'язковою у разі, якщо акції (корпоративні права) однієї з таких юридичних осіб перебували б в обігу на фондовій біржі.

Для визначення МГК застосовуються критерії володіння або контролю між юридичними особами або утворенням без статусу юридичної особи для цілей застосування п.п. 14.1.1133 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що передбачені МСФЗ або іншими міжнародно визнаними стандартами.

Згідно з ст. 12 Закону № 996 підприємства, що контролюють інші підприємства (материнські підприємства), крім фінансових звітів про власні господарські операції, зобов'язані складати та подавати консолідовану фінансову звітність відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Підприємства, що контролюють інші підприємства (крім підприємств, що становлять суспільний інтерес), можуть не подавати консолідованої фінансової звітності, якщо разом із контрольованими підприємствами їхні показники на дату складання річної фінансової звітності не перевищують двох із таких критеріїв:

Крім того, МСФЗ 10 «Консолідована фінансова звітність» встановлює принципи подання та підготовки консолідованої фінансової звітності, коли суб'єкт господарювання контролює одного або кількох інших суб'єктів господарювання.

Відповідно до параграфу 2 МСФЗ 10 вимагає від суб'єкта господарювання (материнського підприємства), який контролює одного або декількох інших суб'єктів господарювання (дочірні підприємства), подавати консолідовану фінансову звітність, а також:

У разі, якщо платник податків для цілей заповнення Повідомлення визнає, що не входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у п. п. 14.1.1133 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, то у графі 6 «Код повідомлення щодо належності до міжнародної групи компаній» Повідомлення проставляється код UNC102. У разі зазначення коду «UNC102» графи 7.1 - 11 та розділи I, II основної частини Повідомлення не заповнюються, а у графі 12 «Примітка до уваги контролюючого органу (українською мовою)» Повідомлення, за потреби, можуть бути надані додаткові пояснення щодо непоширення на нього визначення «учасник міжнародної групи компаній».

В тому випадку, якщо платник податків для цілей заповнення Повідомлення визнає, що входить до складу МГК у її визначенні, наведеному у п. п. 14.1.1133п. 14.1 ст. 14 Кодексу, у графі 6 «Код повідомлення щодо належності до міжнародної групи компаній» Повідомлення проставляється код UNC101. У разі застосування коду «UNC101» сукупний консолідований дохід МГК за фінансовий рік, що передує звітному року, розраховується платником податків самостійно згідно з МСФЗ, а у графі 12 Повідомлення, за потреби, можуть бути надані додаткові пояснення.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.