X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.12.2021 р. № 4730/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення (далі – ДП) щодо застосування пільги з податку на прибуток підприємств відповідно до п. 41 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись ст. 52 Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ДП є учасником Державного концерну «» та відповідно до Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 138, нараховує та сплачує до бюджету частину чистого прибутку (доходу) у розмірі 30 відсотків від чистого фінансового результату (прибутку), розрахованого згідно з міжнародними стандартами бухгалтерського обліку.

Одним із видів економічної діяльності підприємства є діяльність класу 30.30 «Виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устаткування» за ДК 009:2010.

У платника виникли наступні питання:

  1. чи має право підприємство застосувати пільгу з податку на прибуток підприємств відповідно до п. 41 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу до загального прибутку, отриманого від усіх видів діяльності та відображеного у фінансовій звітності підприємства?
  2. у якій сумі підприємство сплачує авансовий внесок з податку на прибуток підприємств при сплаті до бюджету частини чистого прибутку (доходу) за підсумками другого кварталу 2021 року?

До питання 1

Відповідно до ст. 2 Закону України від 12 липня 2001 року № 2660-III «Про розвиток літакобудівної промисловості» (далі – Закон № 2660) цей Закон застосовується до юридичних осіб – резидентів України, які здійснюють діяльність у галузі літакобудівної промисловості та згідно із законом мають відповідні ліцензії, а також відповідні сертифікати на право розробки або виробництва, або ремонту, або переобладнання, або модифікації, або технічного обслуговування авіаційної техніки та авіаційних двигунів (далі - суб'єкти літакобудування) та відповідають хоча б двом з таких критеріїв:

а) здійснюють розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів;

б) виконують державне або оборонне замовлення на розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів;

в) забезпечують виконання Україною міжнародних зобов'язань з реалізації міжнародних контрактів з розробки авіаційної техніки та авіаційних двигунів, постачання авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництва авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонту авіаційної техніки та авіаційних двигунів.

Перелік суб'єктів літакобудування, щодо яких запроваджено тимчасові заходи державної підтримки, формує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної промислової політики, та затверджує Кабінет Міністрів України.

ДП включено до Переліку суб’єктів літакобудування, щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2010 № 405.

Відповідно до Національного класифікатору України «Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457 (з урахуванням внесених до нього змін та доповнень), до групи 30 «Виробництво інших транспортних засобів» підгрупи 30.3 «Виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устаткування» класу 30.30 відноситься виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устаткування.

Відповідно до п. 41 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 січня 2025 року, звільняється від оподаткування прибуток підприємств - суб'єктів літакобудування, що визначені відповідно до норм ст. 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості».

Вивільнені кошти (суми податку, що не сплачуються до бюджету та залишаються в розпорядженні платника податку) використовуються на науково-дослідні та дослідницько-конструкторські роботи з літакобудування, створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, запровадження новітніх технологій. Використання таких коштів має бути пов'язане з діяльністю платника податку, прибуток від якої звільняється від оподаткування. Порядок контролю за використанням вивільнених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суми вивільнених коштів визнаються як отримане цільове фінансування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

У разі порушення напрямів цільового використання, порядку використання вивільнених коштів платник податку зобов'язаний збільшити податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення. Штрафні санкції та пеня визначаються відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п. 4 Порядку здійснення контролю за використанням вивільнених коштів підприємств - суб'єктів літакобудування, на які поширюється дія норм ст. 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості» (далі – Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 476, платники податку ведуть окремий облік та визначають окремо прибуток, отриманий від діяльності за кодом виду економічної діяльності за ДК 009:2010, на рівні класів 26.51, 26.70, 30.30, 51.21, 71.12, 71.20, 72.19 та 85.59. Суми вивільнених коштів визнаються як отримане цільове фінансування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та відображаються в бухгалтерському обліку підприємств в установленому порядку на окремому рахунку «Цільове фінансування і цільові надходження».

Згідно п.5 Порядку вивільнені кошти, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів з податків та зборів або відшкодовані з бюджету.

Виходячи з викладеного, суб’єкти літакобудування, включені до переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2010 № 405, які здійснюють виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устаткування та відповідають критеріям, передбаченим ст. 2 Закону № 2660, звільняються від сплати податку на прибуток підприємств відповідно до п. 41 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Звільнений від оподаткування прибуток відображається у рядку 05ПЗ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація), затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897 (зі змінами та доповненнями) та Додатку ПЗ до рядка 05ПЗ Декларації.

У Додатку ПЗ до рядка 05ПЗ Декларації окрім розрахунку прибутку, що звільняється від оподаткування зазначаються підстави для застосування пільги, (код пільги згідно з довідником пільг).

До питання 2

Порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів встановлено п. 57.11 ст. 57 Кодексу.

У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 137 цього Кодексу (п.п. 57.11.1 п. 57.11 ст. 57 Кодексу).

Відповідно до п.п. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 Кодексу крім випадків, передбачених п.п. 57.11.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Згідно із п.п. 57.11.3 п. 57.11 ст. 57 Кодексу авансовий внесок, передбачений п.п. 57.11.2 цього пункту, не справляється у разі виплати дивідендів, зокрема, платником податку на прибуток, прибуток якого звільнений від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування у період, за який виплачуються дивіденди.

Таким чином, авансовий внесок не справляється у разі сплати частини чистого прибутку підприємствами - суб’єктами літакобудування, прибуток яких звільнений від оподаткування, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування у періоді, за який виплачуються дивіденди.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.