Державна податкова служба України розглянула звернення
про надання роз’яснення щодо відображення в обліку операції з повернення фізичною особою орендної плати, сплаченої авансом, такеруючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до наданої інформації Товариство орендує земельні ділянки у фізичних осіб, сплачуючи орендну плату авансом за декілька років. Однією з фізичних осіб було здійснено продаж земельної ділянки іншій фізичній особі. У зв’язку з чим виникла необхідність в поверненні частини орендної плати, отриманої авансом.
У Товариства виникли наступні питання:
1. Чи виникає у Товариства дохід при поверненні фізичною особою орендної плати, сплаченої авансом за 2022-2028 роки?
2. Яким чином відобразити на рахунках бухгалтерського обліку повернення в касу (або на поточний рахунок) підприємства фізичною особою орендної плати, сплаченої авансом?
3. Чи потрібно здійснити сторно операцій з нарахування у 2017 році орендної плати та утримання податків при поверненні в касу (або на поточний рахунок) підприємствафізичною особою орендної плати, сплаченої авансом?
4. Яким чином Товариство повинно відобразити повернення орендної плати, сплаченої авансом, у податковій звітності, а саме Додатку 4 ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичної особи і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску?
5. Чи виникають у Товариства будь-які інші податкові зобов’язання додатково при поверненні у касу (або на поточний рахунок) підприємствафізичною особою орендної плати, сплаченої авансом?
Щодо питань 1, 2 ,3, 5.
Згідно з п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Видаткові накладні відносяться до первинних документів.
Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Операції з повернення у зв’язку із зміною власника земельної ділянки сум орендної плати, яка була сплачена авансом, відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування і, відповідно, об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.
Різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за такими операціями Кодексом не передбачено.
При цьому зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).
Отже, питання щодо порядку відображення у бухгалтерському обліку операцій з повернення орендних платежів, які були сплачені авансом, належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Щодо питання 4.
Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773) затверджені форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок).
Згідно з п. 4 розділу IV Порядку в додатку 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – Додаток 4ДФ) до Розрахунку у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний період місяць) дохід, який нарахований фізичній особі відповідно до ознаки доходу, наведеній у розділі І «Довідник ознак доходів фізичних осіб» (додаток 2 до Порядку);
у графі 3 «Сума виплаченого доходу» відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом.
Тобто, Порядком передбачено відображення у податковому розрахунку сум доходів фактично нарахованих та виплачених платнику податку у відповідному періоді.
Крім того, згідно з п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.
Отже, у разі якщо фізичною особою повертаються кошти, надані такій особі юридичною особою у вигляді орендної плати за земельну ділянку, юридична особа як податковий агент має право здійснити перерахунок сум нарахованих доходів та утриманого податку результати якого відображаються у податковому розрахунку у Додатку 4ДФ, того періоду, в якому було проведено перерахунок сум податку.
При цьому зазначаємо, якщо за результатами проведення перерахунку платнику податку по нарахованих сумах доходів та податку виникає від’ємне значення, то у Додатку 4ДФ до Розрахунку у графах3а «Сума нарахованого доходу», 3 «Сума виплаченого доходу», 4а «Сума нарахованого податку», 4 «Сума перерахованого податку» проставляється сума надміру нарахованого доходу та утриманого податку зі знаком «мінус» та у графі 6 «Ознака доходу» зазначається ознака доходу «106».
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |