Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і в межах компетенції повідомляє наступне.
Товариство повідомляє, що Товариством з авіаперевізниками укладено ряд контрактів на заправку повітряних суден авіапаливом. Для виконання цих контрактівТовариство імпортує авіапаливо.
Під час митного оформлення імпортованого авіапалива Товариство оформлює податкових вексель на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезеного на митну територію України пального.
Розмір акцизного податку у такому випадку розраховується, виходячи з ставки, яка визначається як різниця між ставкою, що встановлена п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.
Податковий вексель оформлюється у трьох примірниках:
- перший примірникТовариствоподає до контролюючого органу за своїммісцезнаходженням;
- другийпримірникзалишається у Товариства;
- третійпримірникподаєтья до контролюючого органу за місцеммитногооформленняавіапалива.
Податковий вексель погашається без сплати коштами зазначеної у ньомусуми акцизного податку у разіпідтвердженняТовариством факту цільовоговикористанняавіапаливапротягом строку, на якийвиданийтакий вексель (не більше 90 календарнихднів), шляхом реєстраціїакцизнихнакладних в Єдиному реєстрі акцизних акладних на операції з заправлення повітряних суден паливом, виходячи з обсягів пального, зазначених в таких акцизних накладних. Наразі триває досудове слідство у кримінальному проваджені, в ході якого із резервуарів на території ДП «Міжнародний еропорт «Бориспіль» 11.03.2021 року було вилучено 322,157 тн авіапалива, власником якого є Товариство і на яке в лютому та березні 2021 року були оформлені податкові векселі. Надаі на вказане паливо накладено арешт, заборонено вчиняти щодо нього будь-які дії.
Внаслідок цього, до скасування арешту у встановленому законодавством порядку Товариство позбавлене можливості реалізовувати це авіапаливо, і тим самим забезпечити його цільове використання.
Товариство запитує:
Якщо СЕА РПСЕ не дозволяє зареєструвати акцизну накладу по векселю, який відсутній в податковому контролі, яким чином має складатися акцизна накладна в рядку «Умова оподаткування» при реалізації палива з акцизного складу, якщо залишок на цьому складі обліковується з умовою оподаткування пального «3», а вексель до цієї умови вже погашено та знятий з обліку векселедержателем?
Щодо зазначеного питання.
Відповідно до п.п. 229.8.1 п. 229.8 ст. 229 Кодексу, ввезення на митну територію України або реалізація вироблених в Україні бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД) та палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) може здійснюватися із сплатою акцизного податку за ставками, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.
Для ввезення на митну територію України бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів імпортер бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - імпортер) оформлює податковий вексель у трьох примірниках. Перший примірник подається до контролюючого органу (векселедержателя) за місцезнаходженням імпортера або виробника, другий примірник залишається імпортеру або виробнику, а третій примірник подається до контролюючого органу за місцем митного оформлення таких бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (п.п. 229.8.2 п. 229.8 ст. 229 Кодексу).
Податковий вексель видається на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, виходячи із ставки, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10. До податкового векселя додається розрахунок суми акцизного податку
Реалізація обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб'єктами господарювання, які отримали акцизні накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, із зазначенням в них реквізитів податкового векселя, виданого на суму акцизного податку, нарахованого на такі обсяги, здійснюється без сплати акцизного податку (п.п. 229.8.3 п. 229.8 ст. 229 Кодексу).
Строк, на який видається податковий вексель, не може перевищувати 90 календарних днів для палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) та 270 календарних днів для бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД) (п.п. 229.8.4 п. 229.8 ст. 229 Кодексу).
Відповідно до п.п. 229.8.10 п. 229.8 ст. 229 Кодексу,податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку погашається у разі підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних на операції зокрема зреалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб'єктам літакобудування, на яких поширюється дія норм статті 2 Закону України "Про розвиток літакобудівної промисловості", складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;
Акцизні накладні на такі операції складаються на підставі первинних документів.
Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними, зокремау підпунктах 2 - 4 підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 Кодексу, - погашається на підставі копій первинних документів та договорів на реалізацію пального, що підтверджують реалізацію пального по всьому ланцюгу реалізації пального від виробника/імпортера до суб'єктів, визначених у підпунктах 2 - 4 підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 Кодексу, поданих до контролюючого органу, та акцизних накладних, складених на такі операції та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Згідно з п.п. 229.8.12 п. 229.8 ст. 229 Кодексу, у разі відсутності підтвердження у встановлений строк цільового використання імпортером або виробником, які видали податковий вексель, бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів з таких імпортера або виробника справляється штраф у розмірі 50 відсотків суми акцизного податку, яка обчислюється виходячи з обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, за якими відсутнє підтвердження цільового використання, та ставки акцизного податку, встановленої підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10.
Оскільки в термін передбачений чинним законодавством було відсутнє підтвердження цільового використаннябензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів та було сплачено акцизний податок, сума акцизного податку Товариству не повертається.
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу, платник податку при реалізації, зокрема пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального або спирту етилового чи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.
Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового затверджено наказом Міністерства фінансів України 27 листопада 2020 року № 729 (далі – Порядок № 729).
Як зазначено у зверненні Товариства, після зняття арешту, застосованого до вилученого обсягу авіапалива, під час реалізації цього палива Товариство необхідно буде виписувати акцизні накладні. Векселі, за якими обліковуються раніше заблоковані обсяги палива, вже погашені та зняті з обліку векследержателем.
З метою можливості реалізації авіапалива та реєстрації акцизних накладних, Товариству необхідно подати розрахунку коригування акцизної накладної і змінити умову оподаткування з «3» - ввезені на митну територію України або вироблені в Україні бензини авіаційні або паливо для реактивних двигунів, що оподатковуються на умовах, встановлених пунктом 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу з оформленням податкового векселя, на «0» - для інших операцій, які не належать до операцій, віднесених до одного з кодів ознаки умов оподаткування "1" - "8".
Платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку, зокрема, пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального або спирту етилового за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (∑АНакл), обчислений за такою формулою (п. 232.3 ст. 232 Кодексу):
∑АНакл = ∑АНаклОтр + ∑АМитн + ∑ЗаявкиПоповн - ∑КоригЗаявкиПоповн - ∑АНаклВид - ∑Втрат - ∑АМитнЕкспорт, де:
∑АНаклОтр - загальний обсяг пального або спирту етилового за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що підтверджено другим примірником акцизної накладної, зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
∑ЗаявкиПоповн - загальний обсяг, зокрема, пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового заявками на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, із списанням з облікових карток грошових коштів акцизного податку, сплаченого до бюджету, що дорівнюють сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального або спирту етилового.
При цьому, у відповідності до п.п. 232.4.2 п. 232.4 ст. 232 Кодексу у разі якщо у платника акцизного податку виникає потреба поповнити обсяги залишків пального або спирту етилового в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, він може зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку, зокрема, пального за умови:
наявності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку, не менше ніж сума акцизного податку, розрахованого з обсягу пального або спирту етилового у такій заявці, - для обсягів пального або спирту етилового, що оподатковуються акцизним податком;
без наявності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку - для обсягів пального або спирту етилового, що оподатковуються на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу, або не підлягають оподаткуванню, або звільняються від оподаткування.
Кошти сплаченого акцизного податку, які обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, зараховуються на окремі рахунки, відкриті платнику акцизного податку в центральному органі виконавчої влади, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |