X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.12.2021 р. № 4771/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання субпідрядником-резидентом генеральному підряднику - резиденту послуг (робіт) з монтажу металоконструкцій та обладнання за межами митної території України та щодо порядку коригування податкових зобов’язань з ПДВ  і, керуючись статтею 52  Податкового кодексу України  (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, генеральним підрядником - резидентом, який  діє на замовлення суб’єкта господарювання - нерезидента, на підставі відповідного договору залучено Товариство як субпідрядника для виконання робіт (надання послуг) з монтажу металоконструкцій та обладнання (комплексу з переробки насіння соняшника). Такі роботи виконуються на території іншої держави.

Субпідрядником за операціями з надання зазначених послуг (виконання робіт)  були нараховані податкові зобов’язання з ПДВ та складено на підрядника і зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) відповідну податкову накладну.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до  статті 186 ПКУ.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Згідно з пунктом 186.4 статті 186 ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 статті 186 ПКУ.

Пунктом 186.2 статті 186 ПКУ встановлено, що місцем постачання послуг є:

місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном, зокрема, послуг із виконання ремонтних робіт і послуг із переробки сировини, а також інших робіт і послуг, що пов'язані з рухомим майном (підпункт «г» підпункту 186.2.1 пункту 186.2 статті 186 ПКУ);

фактичне місцезнаходження нерухомого майна, у тому числі що будується, для тих послуг, які пов'язані з нерухомим майном, зокрема,  послуг з підготовки та проведення будівельних робіт;  інших послуг за місцезнаходженням нерухомого майна, у тому числі що будується (підпункти «б», «в» підпункту 186.2.2 пункту 186.2 статті 186 ПКУ).

Правила складання і реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної регулюються статтями 201 та 192 ПКУ.

Пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПКУ).

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Пунктом 198.5 статті 198 ПКУ передбачено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 ПКУ (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 ПКУ) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України.

Щодо питання 1

З урахуванням норм пункту 186.2 статті 186 ПКУ місцем постачання послуг,  пов'язаних з рухомим майном, є місце фактичного постачання таких послуг. Для послуг, які пов'язані з нерухомим майном, зокрема,  послуг з підготовки та проведення будівельних робіт, інших послуг за місцезнаходженням нерухомого майна, у тому числі що будується, місцем постачання є фактичне місцезнаходження такого нерухомого майна, у тому числі що будується.

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок стосовно порядку оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються платником податку, має розглядатися за умови чіткої деталізації усіх обставин та договірних умов таких операцій, а також первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались. При цьому звернення не містить детальної інформації щодо умов договорів, укладених між підрядником і субпідрядником та між підрядником і замовником-нерезидентом, а також чіткої ідентифікації робіт та об’єкта, на якому здійснюються такі роботи (надаються послуги).

Отже, якщо послуги (роботи)  з монтажу металоконструкцій та обладнання, які надаються субпідрядником генеральному підряднику, належать до категорії послуг, визначених пунктом 186.2 статті 186 ПКУ, то місце постачання таких послуг у ситуації, описаній у зверненні, визначається за межами митної території України, та операції з постачання таких послуг не підлягають оподаткуванню ПДВ (податкові зобов’язання за такими операціями постачальником не нараховуються та податкові накладні не складаються).

В той же час за товарами/послугами, придбаними з ПДВ для використання в таких неоподатковуваних операціях, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання, передбачені пунктом 198.5 статті 198 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.

Згідно з нормами чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Щодо питань 2 і 3

Якщо за операціями, які не підлягають оподаткуванню ПДВ, платником податку помилково  були нараховані податкові зобов’язання з ПДВ та складено і зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, то такі податкові зобов’язання можуть бути відкориговані шляхом складання та реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до такої  податкової накладної, у якому її показники виводяться в нуль.  Такий розрахунок коригування складається на дату виявлення помилки і підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем, на якого складено таку податкову накладну.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.