Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування доходів нерезидента, отриманих за кредитним договором, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до інформації, наданої у зверненні, Об’єднання планує укласти договір кредитної лінії з інвестиційним фондом, що є нерезидентом.
Згідно умов договору Об’єднання – резидент України планує виплачувати на користь кредитора – нерезидента наступні платежі:
- проценти за користування кредитними коштами;
- винагорода за управління – одноразовий платіж, який встановлюється як фіксований процент від усієї суми кредитної лінії і являє собою компенсацію вартості послуг, які надаються кредитором – нерезидентом у зв’язку з відкриттям кредитної лінії;
- винагорода за зобов’язаннями – періодичний платіж, що розраховується у відсотках від суми кредитної лінії.
Платник просить надати роз’яснення щодо оподаткування податком на доходи нерезидента із джерелом походження з України зазначених виплат.
Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Перелік таких доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, визначено п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Згідно з п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб'єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом, відповідно до п.п. «а» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу відноситься до доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, які оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Підпунктом 14.1.206 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що проценти - дохід, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений або невизначений строк коштів або майна. До процентів включаються, зокрема, платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит (п.п. «а» 14.1.206 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Отже, винагорода у вигляді процентів, що сплачується резидентом України на користь нерезидента за договором про надання кредитної лінії, у тому числі періодичний платіж, який розраховується у відсотках від суми кредитної лінії (комісія за зобов’язаннями), підлягає оподаткуванню відповідно до положень п. 141.4 ст. 141 Кодексу під час її виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Водночас, згідно з п.п. «к» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу не підлягають оподаткуванню доходи нерезидента у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту (постійному представництву іншого нерезидента) від такого нерезидента.
Тобто, одноразовий платіж, що сплачується Об’єднанням на користь Нерезидента – кредитора як компенсація вартості послуг, які надаються Нерезидентом у зв’язку з відкриттям кредитної лінії, не є об’єктом оподаткування податком на доходи нерезидента відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу у разі, якщо такий платіж, не є процентами.
Зауважимо, що кожен конкретний випадок стосовно кваліфікації та порядку оподаткування платежів, здійснених платником податку на користь нерезидента за договором про надання кредитної лінії має розглядатися з урахуванням договірних умов, обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |