X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.12.2021 р. № 4786/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.

Товариство запитує:

  1. Чи потрібно суб’єкту господарювання заповнювати розділ ІІІ «Звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» за формою 1-ОА, в разі здійснення виключно експортних операцій, за відсутності всіх необхідних для його заповнення реквізитів?

Відповідно до статті 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, за формою, встановленою цим органом.

Згідно з пунктом 1 порядку заповнення форми звіту № 1-ОА Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 № 49 "Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03 березня 2016 року за № 340/28470 (далі – Порядок № 49). Звіт № 1-ОА  подають суб'єкти господарювання, які одержали ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, незалежно від форми власності до органів ДПС за основним місцем обліку в електронній формі.

Оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання  (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (стаття 1 Закон № 481).

Ліцензіатами в цій сфері можуть виступати лише суб’єкти господарювання, якими відповідно до частини другої статті 55 глави 6 Господарського кодексу України є:

господарські організації – юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Цивільним кодексом України встановлено, що:

юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку, яка наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді;

фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом,  обмеження права фізичної особи на здійснення підприємницької діяльності встановлюються Конституцією України та законом.

Враховуючи вище зазначене, при продажу алкогольних напоїв суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання, реалізація (передача права власності) алкогольних напоїв здійснюється за наявності у продавця оптової ліцензії, відповідно при реалізації алкогольних напоїв іншим покупцям – нерезидентам, які не є суб’єктами господарювання, у понятті Господарського кодексу України за зовнішньо-економічними договорами, здійснюється без наявності ліцензії.

Отже у разі якщо суб’єкт господарювання здійснює лише торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії іншим покупцям – нерезидентам,  такий суб’єкт господарювання не подає до органів ДПС звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (форма 1-ОА).

Слід звернути увагу на дотримання вимог:

маркування алкогольних напоїв (пива) під час здійснення діяльності в  цій сфері, а саме відповідно до вимог статті 11 Закону № 481 маркування алкогольних напоїв, які реалізуються в Україні, здійснюється відповідно до Закону України від 06 грудня 2018 року № 2639-VIII «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» з урахування особливостей, встановлених цим Законом, а продукція, призначена для експорту, розливається у тару та маркується згідно з умовами відповідної угоди на експорт (абзац п'ятнадцятий частини першої статті 11 Закону № 481); 

зберігання алкогольних напоїв здійснюється у місцях, які внесенні до Єдиного державного реєстру  місць зберігання незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб’єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру(стаття 15 Закону №481), за недотримання цих  вимог передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше  17000 гривень (стаття 17 Закону №481).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.