Державна податкова служба України розглянула звернення щодо формування податкового кредиту та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні № 1, Товариство згідно з умовами договору у вересні 2019 року здійснило передоплату на загальну суму постачання за платіжним дорученням контрагенту за телекомунікаційні послуги. Такі послуги були надані у січні 2020 року та контрагентом було складено і зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) зведену податкову накладну останнім календарним днем місяця на суму наданих послуг, з урахуванням, що такі послуги мають безперервний або ритмічний характер. Разом з тим, у зверненні не вказано, чи мають надані контрагентом послуги безперервний або ритмічний характер відповідно до умов договору.
Відповідно до інформації, наведеної у зверненні № 2, контрагентом у травні 2020 року були надані Товариству послуги оренди нежитлового приміщення на митній території України. Після отримання передоплати, відповідно до умов договору, контрагентом було складено і зареєстровано в ЄРПН податкову накладну. При цьому Товариством була виявлена розбіжність у розмірі 1 копійки (0,01 грн) між показниками, вказаними у первинних (бухгалтерських) документах (платіжному дорученні) та показниками, зазначеними у податковій накладній, за рахунок арифметичних заокруглень таких показників.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ(пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в ЄРПН визначено статтями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Зазначеною нормою ПКУ також визначено перелік обов'язкових реквізитів, які підлягають відображенню у податковій накладній.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Помилки у реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Відповідно до пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.
Для цілей пункту 201.4 статті 201 розділу V ПКУ ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Визначення ритмічного характеру постачання залежить лише від факту постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць і не залежить від того, за одним або за різними договорами воно здійснене.
Періодичність складання податкових накладних протягом звітного (податкового) періоду на одного контрагента-покупця, у тому числі і зведених податкових накладних за операціями з постачання, які мають ритмічний характер, може бути передбачена у цивільно-правовому договорі з таким покупцем.
Відповідно до підпункту «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ (пункт 198.6 статті 198 розділу V ПКУ).
Отже з урахуванням зазначеного вище, а також норм пункту 185.1 статті 185, пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ підставою для включення покупцем товарів/послуг (платником ПДВ) сум ПДВ до складу податкового кредиту є податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН постачальником таких товарів/послуг за фактом здійснення відповідної господарської операції з постачання таких товарів/послуг. Показники такої податкової накладної мають відповідати первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою господарською операцією.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Відповідь на порушене у Зверненні № 1 питання
У разі, якщо поставлені Товариству (отримувачу) телекомунікаційні послуги мають безперервний або ритмічний характер відповідно до умов договору, то постачальник (платник ПДВ) таких послуг має право скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено їх постачання, зведену податкову накладну з урахуванням усього обсягу постачання таких послуг Товариству (отримувачу) протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.
Така зведена податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою для Товариства (отримувача) на включення зазначених у ній сум ПДВ до складу податкового кредиту.
Відповідь на порушене у Зверненні № 2 питання
Як зазначено у зверненні № 2 розбіжність (на 1 копійку між обсягом постачання та сумою ПДВ, зазначеним у платіжному дорученні та такими ж показниками у податковій накладній) виникла за рахунок арифметичних заокруглень.
Така розбіжність не може бути єдиною причиною для невизнання податкового кредиту, а тому на підставі зазначеної у зверненні № 2 податкової накладної (за умови дотримання інших правил, визначених ПКУ для формування податкового кредиту) Товариство (отримувач) має підстави на включення сум ПДВ до складу податкового кредиту.
Товариство має право включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, у якій допущено помилку в обов'язкових реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ, якщо така податкова накладна зареєстрована в ЄРПН, а помилки в реквізитах такої накладної не заважають підтвердити зміст операції, період, сторони та суму сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |