X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.12.2021 р. № 4880/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань з податку на додану вартість під час виконання договору субпідряду та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, між Товариством (далі – Субпідрядник), та суб’єктом господарювання (далі – Підрядник), укладений договір на виконання будівельних робіт (далі –Договір). Такий Договір передбачає виконання Субпідрядником за завданням Підрядника робіт на об’єкті, перелік яких визначається у Договорі. Згідно з умовами Договору Підрядник перерахував на розрахунковий рахунок Субпідрядника передплату (аванс) в розмірі 10 відс. від загальної суми Договору, у зв’язку з чим Субпідрядник склав податкову накладну та зареєстрував її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). За умовами Договору подальша оплата у розмірі
90відс. від вартості виконаних робіт (або їх етапу) сплачується на підставі акту приймання виконаних будівельних робіт за формою №КВ-2В та довідки про вартість виконаних будівельних робіт за формою №КБ-3.

Згодом між сторонами був підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт за формою №КВ-2В та довідка про вартість виконаних будівельних робіт за формою №КБ-3, за які додатково сплачено кошти на рахунок субпідрядника.

При цьому Субпідрядник отримав від підрядника вимогу щодо складання податкової накладної на суму коштів, вказану в акті, на дату складання акта.

Крім того, у зверненні не вказано, чи застосовують сторони Договору касовий метод визначення податкових зобов’язань.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ встановлено статтею 187 розділу V ПКУ.

Так, пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу I.

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Податкова накладна, складена та зареєстрованих в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/ послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).

Форма та Порядок заповнення податкової накладної затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі –
Порядок № 1307).

Враховуючи викладене, та виходячи із норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Врегулювання питань господарських правовідносин між підприємствами не належить до компетенції Державної податкової служби України. Правові засади досудового врегулювання господарського спору регулюються Господарським кодексом України.

Щодо питання 2

Згідно з наданими до звернення копіями документів, передплата (аванс) Субпідряднику була здійснена у розмірі 10 відсотків, подальша оплата у розмірі 90 відсотків від вартості виконаних робіт (або їх етапу) здійснюєтьсяна підставі акту приймання виконаних будівельних робіт за формою №КБ-2В та довідки про вартість виконаних робіт за формою № КБ-3.

Отже, у разі застосування Субпідрядником касового методу –податкові зобов'язання виникають лише на дату надходження коштів в рахунок оплати вартості таких робіт.

Якщо виконавець робіт за договором субпідряду застосовує загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань, то податкові зобов'язання за операцією з виконання підрядних будівельних робіт визначаються на дату «першої події», визначеної згідно з правилами встановленими пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ.

Таким чином, у ситуації, описаній у зверненні, на дату отримання попередньої (авансової) оплати Субпідрядник зобов'язаний скласти податкову накладну на всю суму такої попередньої оплати. Надалі Субпідрядник повинен скласти податкову накладну на дату наступного надходження коштів та/або на дату підписання акту приймання виконаних будівельних робіт за формою №КБ-2В та Довідки про вартість виконаних робітна суму позитивної різниці між фактичною вартістю таких виконаних робіт та вартістю таких робіт, які відображені у податкових накладних, складених на дату отримання попередньої оплати за виконані роботи(залежно від того, який метод податкового обліку ПДВ застосовує Субпідрядник – «касовий»чи загальний).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання (стаття 36 розділу І ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.