X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.01.2022 р. № 17/ІПК/20-40-04-02-14

Головне управління ДПС у Харківській області на звернення Товариства щодо плати за користування земельною ділянкою (далі – Ділянка), та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПКУ) повідомляє.

Товариство поінформувало, що має укладений з міською радою договір оренди землі від 18.09.2017 (далі – Договір) з терміном дії до 01.10.2021, проте не надало інформації щодо умов Договору, зокрема наявність умови про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено. Разом з тим повідомило, що на сьогодні термін дії Договору не подовжено, у зв’язку з відсутністю проведення сесії міської ради.

Товариство просить надати роз’яснення, чи повинно Товариство з 01.10.2021 (дата закінчення Договору) продовжувати сплачувати орендну плату за землю, згідно Договору, чи повинно сплачувати земельний податок (далі – Податок). У разі виникнення податкових зобов’язань по Податку, то у якому розмірі сплачувати, якщо цільове призначення Ділянки – 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про оренду землі” від 06.10.1998     № 161-XIV (далі – Закон № 161-XIV) відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 ПКУ).

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 ПКУ), а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 ПКУ).

Умови припинення Договору передбачені ст. 31 Закону №161-XIV, зокрема договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Поновлення договорів оренди землі здійснюється в порядку, передбаченому ст. 1261 Земельного кодексу України (ст. 322 Закону №161-XIV).

Норми ст. 1261 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення (абзац 4 розділу IX Закону №161-XIV).

Відповідно до ст. 33 Закону №161-XIV в редакції до 16.01.2020 (дата набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" від 05.12.2019 № 340-IX) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Водночас повідомляємо, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця (ст. 34 Закону № 161-XIV).

Прийняття платником самостійного рішення про припинення сплати орендної плати за землю суперечить вимогам чинного законодавства України, оскільки ст. 67 Конституції України, прийнятої на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Зважаючи на викладене, якщо Товариство продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договори оренди і не повернуло земельну ділянку за актом приймання-передачі земельної ділянки, то Товариство повинно сплачувати орендну плату за землю на підставі чинного договору оренди землі та/або додаткової угоди з урахуванням розміру затвердженої нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018.

У відповідності до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.