X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.01.2022 р. № 64/ІПК/26-15-04-03-11

Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення                              Товариства щодо обліку витрат на оренду земельних ділянок прийнятих у користування задля здійснення на них будівництва по періодах до моменту отримання дозвільних документів на будівництво, до початку будівництва, під час будівництва та після його завершення, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755–VI (із змінами і доповненнями) (далі – Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.

В зверненні зазначено, що Товариство, діючи як Орендар, уклало Договір орендної ділянки з Орендодавцем. За цим договором, Орендар прийняв у строкове платне володіння і користування земельну ділянку під будівництво.

Орендна плата встановлена у відсотковому розмірі від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та сплачується Орендарем в безготівковому порядку рівними частками протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

На даний момент Товариство ще не отримало жодних дозвільних документів на будівництво на орендованій земельній ділянці.

У платника виникли питання:

  1. Яким чином у бухгалтерському обліку Товариство має обліковувати орендну плату за землю до початку будівництва – відносити до витрат звітного періоду чи капіталізувати та відносити до первісної вартості об’єктів які будуть збудовані на даній земельній ділянці у майбутньому;
  2. Яким чином у бухгалтерському обліку Товариство має обліковувати орендну плату за землю до моменту отримання дозвільних документів на будівництво – відносити до витрат звітного періоду чи капіталізувати та відносити до первинної вартості об’єктів які будуть збудовані на даній земельній ділянці у майбутньому у відповідності до дозвільної документації;
  3. Яким чином у бухгалтерському обліку Товариство має обліковувати орендну плату за землю до початку будівництва – капіталізувати та відносити до первісної вартості об’єктів будівництва чи відносити до витрат звітного періоду;
  4. Яким чином у бухгалтерському обліку Товариство має обліковувати орендну плату за землю після завершення будівництва – відносити до витрат звітного періоду чи збільшувати первісну вартість побудованих об’єктів;
  5. Що вважати за дату початку будівництва (дата отримання повного пакету дозвільних документів чи дату фактичного початку будівництва) та дату завершення будівництва (дату фактичного завершення будівництва чи дату прийняття в експлуатацію) у цілях обліку орендної плати за землю.

Щодо питань 1,2,3,4.

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Згідно з п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 Кодексу.

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Відповідно до частини першої ст. 9 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні») (далі - Закон № 996) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Згідно з частиною другою ст. 9 Закону № 996 первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов’язкові реквізити, зокрема: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Таким чином, витрати підприємства формуються за правилами бухгалтерського обліку на підставі первинних документів.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону № 996).

Отже, з питання обліку витрат на оренду земельних ділянок прийнятих у користування задля здійснення на них будівництва по періодах до моменту отримання дозвільних документів на будівництво, до початку будівництва, під час будівництва та після його завершення, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Щодо питання 5.

Оскільки відповідно до п.п.191.1.28 п.191.1 ст.191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, питання щодо визначення дати початку будівництва та дати завершення будівництва не належить до компетенції ДПС, а регулюється нормами господарського та цивільного законодавства.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.