Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо деяких питань оподаткування доходів у вигляді спадщини і у межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням обставин, викладених у зверненні.
Платник податків у зверненні повідомив, що за заповітом спадкодавця, який не є членом сім’ї першого та другого ступенів споріднення, відкрито спадкову справу на спадкування рухомого та нерухомого майна.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо необхідності подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи у випадку, коли податок буде сплачено до нотаріального посвідчення. При цьому просить: роз’яснити порядок сплати податку та повідомити ставки податку; провести розрахунокподатку, використовуючивартістьобєктівспадщини, зазначену у запиті та надати реквізити для сплати податку.
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено ст. 174 ПКУ, якою встановлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді спадщини, зокрема залежно від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем та їх резидентського статусу.
Об'єкти спадщини платника податку з метою оподаткування визначено п. 174.1 ст. 174 ПКУ, до яких відносяться, зокрема, об'єкти нерухомості та об'єкти рухомого майна.
Відповідно до п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою 5 відс., встановленою п. 167.2 ст. 167 ПКУ.
За ставкою, визначеною у п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 відсотків), для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця– нерезидента, та для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем– нерезидентом від спадкодавця– резидента.
Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Враховуючи зазначене, вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем, який не є членом сім’ї спадкодавця першого або другого ступенів споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
Разом з тим дохід у вигляді вартості успадкованого майна, отриманий фізичною особою – резидентом/нерезидентом від фізичної особи –нерезидента/резидента, незалежно від ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
Згідно з п. 174.3 ст. 174 ПКУ особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім:
спадкоємців – нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини;
спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб;
іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.
Водночас п. 179.2 ст. 179 ПКУ визначено, що обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував спадщину від членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.
Отже, у разі якщо Вами до нотаріального оформлення спадщини буде сплачено податок на доходи фізичних осіб і військовий збір, то обов’язку щодо подання податкової декларації у Вас не виникає за умови відсутності інших підстав для подання декларації.
Разом з цим зауважуємо, що податкова декларація подається платниками податку за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року до 01 травня року, що настає за звітним (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).
Суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій податковій декларації фізична особа зобов'язана сплатити самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).
Водночас, згідно з п.п. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 ПКУ фізична особа, відповідальна згідно з вимогами розділу ІV ПКУ за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету, зокрема:
у разі нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу майна резидентами та нерезидентами, посвідчення договорів дарування чи видачі свідоцтв про право на спадщину нерезидентам – за місцем нотаріального посвідчення таких договорів (одержання свідоцтв);
в інших випадках – за її податковою адресою.
Інформація про реквізити рахунків, відкритих в органах Державної казначейської служби України в розрізі адміністративно-територіальних одиниць України, оприлюднена на офіційному вебпорталі ДПС в рубриці Головна/Бюджетні рахунки (https://tax.gov.ua/byudjetni-rahunki/).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |