X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.01.2022 р. № 70/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо сплати податків, зборів при введенні персональних спеціальних обмежувальних заходів (санкцій) і в межах компетенції повідомляє,що відповідь надається згідно норм законодавства, які діяли у 2021  році.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що відповідно до Указу Президента України від 21.04.2021 № 169/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 квітня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» до нього було застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи.

Таким чином,  платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. чи поширюються запроваджені санкції на виконання обов’язків щодо провадження підприємницької діяльності;
  2. який строк запровадження та дії зазначених обмежень;
  3. чи необхідно подавати податкові декларації протягом дії санкцій;
  4. чи необхідно сплачувати податки, збори, інші платежі з доходів, які отримані;
  5.  яка передбачена відповідальність у разі несплати коштів за податковими зобов’язаннями у зв’язку з запровадженими санкціями;
  6. чи підлягають блокуванню суми переплати податків та інших платежів;
  7. яким чином у встановлений законом спосіб сплачувати податки та обов’язкові платежі;
  8. чи зобов’язаний банк при отриманні платіжного доручення про сплату податків зупинити його виконання та відмовити у перерахуванні коштів;
  9. чи маю право на отримання в касі банків коштів;
  10.  якщо до установи банку буде подане платіжне доручення про сплату податків і зборів і банком буде відмовлено у виконання такого доручення, то чи буде платник податків нести відповідальність за несвоєчасну сплату коштів.

Завдання та функції ДПС встановлено ст. 19Кодексу та Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року  № 227.

Пунктом 191.1 ст. 191 Кодексу передбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів, установлених цим Кодексом, а також надають індивідуальні податкові консультації з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

Основні принципи податкового законодавства, установлені ст. 4 Кодексу, зокрема, кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями Кодексу (п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Кодексу).

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 Кодексу.

Відповідно до п. 177.5 ст. 177 Кодексу фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі - податкова декларація) за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені ПКУ для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ст. 49 Кодексу).

При цьому податкова декларація подається за звітний (податковий) період, який дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).

Порядок сплати податків та зборів регулюється ст. 35 Кодексу.

Сплата податків та зборів здійснюється в готівковій або безготівковій формі, крім випадків, передбачених Кодексом або законами з питань митної справи (п. 35.2 ст. 35 Кодексу).

Відповідно до п. 109.2 ст. 109 Кодексу порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до підпунктів 111.1.1 і 111.1.2 п. 111.1 ст. 111 Кодексу за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються, зокрема, такі види юридичної відповідальності:фінансова;адміністративна.

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності передбачено п. 120.1 ст. 120 Кодексу, зокрема неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до п. 49.2 ст. 49 Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Отже, за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкової звітності передбачена фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій.

Крім того, відповідно до п. 124.1 cт. 124 Кодексу у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу, розміри якого передбачені відповідною статтею.

Враховуючи зазначене, нормами Кодексу не передбачено звільнення платника податків від подання податкової звітності та сплати суми грошового зобов'язання, незалежно від дії застосованих персональних санкцій.

Разом з цим наголошуємо, що Державною податковою службою України на Ваші попередні звернення, які надходили з Міністерства фінансів України і Міністерства соціальної політики УкраїниВам надані роз’яснення з питання правил проведення банківських операційта стосовно строку дії запроваджених обмежень.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.