X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.01.2022 р. № 71/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надаєтьсязгідно з нормами законодавства, які діяли у 2021  році.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що здійснює діяльність як адвокат та арбітражний керуючий від якої отримує доходи і несе витрати.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку оподаткування доходів, отриманих від здійснення зазначених видів діяльності. 

Статтею 1 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон № 5076) встановлено, що адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Крім того, ст. 10 Кодексу України з процедур банкрутства (далі – КУПБ) визначено, що арбітражний керуючий є суб'єктом незалежної професійної діяльності.

Згідно з нормами абзацу другого п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу незалежна професійна діяльність це діяльність адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Отже, вимогами Закону № 5076 та КУПБ не передбачено обмежень щодо одночасного провадження фізичною особою незалежної професійної діяльності як адвокат та арбітражний керуючий (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).

Відповідно до п. 178.3 ст. 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

Разом з тим слід заначити, що Кодексом не передбачено переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Водночас узагальнюючими податковими консультаціями, затвердженими наказами ДПС від 24.12.2012 № 1185 та Міндоходів від 30.12.2013 № 877, визначено перелік витрат, обумовлений вимогами Закону № 5076 та КУПБ, які можуть бути враховані для обчислення чистого доходу від здійснення незалежної адвокатської діяльності та діяльності арбітражного керуючого, відповідно.

При цьому, зазначені витрати повинні бути пов’язані із провадженням певного виду незалежної професійної діяльності та підтверджені документально.

Згідно з п. 178.6 ст. 178 Кодексу особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261 (далі – Порядок № 261), який набрав чинності 16.07.2021.

Згідно з п. 2 розділу I Порядку № 261 облік доходів і витрат ведеться в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі засобами електронного кабінету у порядку, встановленому законодавством.

При цьому у разі ведення обліку доходів і витрат в електронному вигляді самозайнята особа зобов'язана на вимогу контролюючого органу надати засвідчену належним чином копію такого обліку в паперовому вигляді у порядку, встановленому податковим законодавством (п. 5 розділу II Порядку № 261).

На підставі первинних документів за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід / понесено витрати, здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати (п. 1 розділу I Порядку № 261).

Таким чином, нормами Кодексу та Порядку № 261 не встановлено, що особи, які провадять два види незалежної професійної діяльності (адвокатська діяльність та діяльність арбітражного керуючого) зобов’язані вести окремо облік доходів і витрат щодо кожного виду незалежної професійної діяльності.

Водночас для зручності, платник податків  може в одній частині книги вести облік доходів і витрат щодо адвокатської діяльності, а в іншій, облік доходів і витрат від діяльність арбітражного керуючого.

Відповідно до п. 178.4 ст. 178 Кодексу фізичні особи, зокрема, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до розділу IV Кодексу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб, в якій поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності мають зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

Форма декларації про майновий стан і доходи та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17 грудня 2020 року № 783 (далі – Наказ № 783)). Додатки є складовою частиною податкової декларації. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках (п. 2 розділу ІІ Інструкції).

Декларація про майновий стан і доходи у редакції наказу  № 783 подається з 01 січня 2022 року.

Разом з тим, п. 49.2. ст. 49 Кодексу встановлено, що платник податків зобов’язаний за кожний встановлений Кодексом звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Враховуючи зазначене, платник податків окремо визначає оподатковуваний дохід, отриманий від індивідуальної адвокатської діяльності та від діяльності арбітражного керуючого. При цьому в податковій декларації про майновий стан і доходи відображається загальна сума доходу, отримана платником податків від здійснення зазначених видів діяльності.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.