Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), щодо нарахування земельного податку та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається згідно з нормами законодавства, які діяли у 2021 році.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є суб’єктом підприємницької діяльності – платником єдиного податку третьої групи.
На праві власності платнику податків належать нежитлове приміщення та земельна ділянка під цим приміщенням, які використовуються в підприємницькій діяльності в якості медцентру.
На даний час платник податків має намір надати в оренду один кабінет свого медичного центру юридичній особі для використання в медичних цілях. При цьому земельна ділянка в оренду надаватись не буде.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання сплати земельного податку, а саме чи необхідно подавати декларацію з земельного податку та хто буде проводити нарахування земельного податку.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю – ПКУ.
Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об’єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (статті 269, 270 ПКУ).
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (пункт 286.1 статті 286 ПКУ).
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (пункт 287.1 статті 287 ПКУ).
Відповідно до пункту 287.2 статті 287 ПКУ облік фізичних осіб – платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 01 травня.
Нарахування фізичними особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 ПКУ, до 01 липня поточного року податкове повідомлення – рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 ПКУ (пункт 286.5 статті 286 ПКУ).
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення – рішення (пункт 287.5 статті 287 ПКУ).
Відповідно до пункту 287.6 статті 287 ПКУ при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
Підпунктом 4 пункту 297.1 статті 297 ПКУ визначено, що платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів, а саме, сплати податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої – третьої груп для провадження господарської діяльності ( крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.
Також, зазначаємо, що пунктом 284.3 статті 284 ПКУ передбачено, якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.
Податкове законодавство надає право платникам податків звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельних ділянок для проведення звірки даних щодо розміру площ та кількості земельних ділянок, що перебувають у власності та/або користуванні платника податку, права на користування пільгою з цього податку, розміру ставки земельного податку та нарахованої суми плати за землю.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів, контролюючий орган проводить перерахунок суми податку (пункт 286.5 статті 286 ПКУ).
Отже, для проведення звірки даних та взяття Вас на облік як платника земельного податку з фізичних осіб Ви маєте право звернутися з письмовою заявою та оригіналами відповідних документів до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |