Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення щодо норм діючого законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що товариство уклало договір про відкриття відновлювальної відкличної лінії з банком. На забезпечення повернення такого кредиту було надано право вимоги за депозитом одного з учасників товариства, який є фізичною особою (далі - майновий поручитель). Товариство не повернуло своєчасно кредит банку і банк спрямував усі кошти майнового поручителя (заставодавця) у вигляді депозитного вкладу та відсотків по ньому на погашення кредитної заборгованості. Майновий поручитель як заставодавець набув право кредитора по відношенню до товариства.
На теперішній час товариство планує виплатити збитки учаснику товариства – фізичній особі (майновому поручителю) відповідно до умов Угоди про відшкодування понесених збитків (далі – Угода).
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо оподаткування сум відшкодованих збитків на підставі Угоди та відображення цих сум у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок).
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктомоподаткування резидента є загальниймісячний (річний) оподатковуванийдохід.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу.
Так, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається:
дохід, отриманий таким платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст.165 Кодексу) у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділомIV Кодексу (п.п. «г» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);
інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Вказані доходи також є об'єктомоподаткуваннявійськовимзбором за ставкою1,5 відс.(п.п. 1.2 та п.п 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичнихосіб та військовогозборудо бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Так, згідно із п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, визначення якого наведене у п.п. 14.1.180 п. 14.1. ст. 14 Кодексу, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу, і ставку військового збору, встановленуп.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
Отже, сума відшкодованих збитків, яка виплачується юридичною особою на користь фізичної особи на підставі Угоди, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
Разом з тим, якщо виплата коштів юридичною особою здійснюється з інших підстав ніж передбачені Угодою, то сума таких коштів включається до доходу фізичної особи як інший дохід з відповідним оподаткуванням.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773) затверджено форму Розрахунку та Порядок заповнення і подання податковими агентами цього Розрахунку (далі – Порядок).
Згідно з п. 4 розділу IV Порядку в додатку 4 «Відомості про суминарахованого доходу, утриманого та сплаченогоподатку на доходи фізичнихосіб та військовогозбору» (далі–Додаток 4ДФ) до Розрахунку у графі 6 «Ознака доходу» вказуєтьсяознака доходу, наведена у розділі 1 «Довідникознакдоходівфізичнихосіб» додатка 2 до Порядку, яка визначаєтьсявідповідно до нарахованого доходу.
Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 розділу IV Кодексу) відображається податковим агентом у Додатку 4ДФ до Розрахунку під ознакою доходу «126»; інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу - підознакою доходу «127».
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податков аконсультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |