X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.01.2022 р. № 5/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця щодо застосування спрощеної системи оподаткування фізичної особи – підприємця і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається згідно з нормами Кодексу, які діяли у 2021році.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що перебуває на спрощеній системі оподаткування (друга група платників єдиного податку). Між платником податків та юридичною особою – товариством на загальній системі оподаткування було укладено договір про надання послуг. Відповідно до договору юридична особа сплатила авансові кошти згідно виставленого платником податків рахунку на оплату.

Разом з тим, послуги платником податків не було надано, а договір у подальшому було розірвано. Після розірвання договору платником податків авансові кошти повернуто юридичній особі.

Платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи є подія отримання коштів фізичною особою – підприємцем (друга група платників єдиного податку) у рахунок авансу по договору про надання послуг від підприємства, яке перебуває на загальній системі оподаткування в даному випадку порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування?

2. Чи застосовується у випадку ненадання послуг за договором та повернення оплати фізичною особою – підприємцем (друга група платників єдиного податку) товариству на загальній системі оподаткування дія п.п. 9 п. 298.2.3 ст. 298 Кодексу в частині обов’язку фізичній особі – підприємцю перейти на сплату інших податків та зборів?

3. В які строки та яким чином необхідно перейти на сплату інших податків та зборів?

4. Які, можливо, податкові обов’язки виникають у платника податків?

5. Яким чином має діяти у такій ситуації  фізична особа – підприємець, що перебуває на спрощеній системі оподаткування щоб не втратити статус платника єдиного податку, якщо коштивже було сплачено контрагентом? Вкажіть послідовність та алгоритм дій за даних обставин, які б дозволяли залишитись на спрощеній системі оподаткування і не вважались би порушенням податкового законодавства.

6. Чи вважається порушенням перебування на спрощеній системі фізичною особою – підприємцем (друга група платників єдиного податку), якщо передоплата за послуги надійшла від контрагента, який на момент перерахування авансу перебував на спрощеній системі оподаткування, а на момент фактично наданих послуг та отримання остаточних рахунків фізичною особою – підприємцем, вже перебував на загальній системі оподаткування?

Щодо питань 1, 2, 3 та 5

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п. 291.2 ст. 291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

До другої групи платників єдиного податку належать, зокрема, фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб, обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу).

Згідно із п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця – є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Відповідно до п.п. 9п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у разі здійснення платниками першої або другої групи діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу відповідно, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність.

Таким чином, у разі якщо фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку другої групи укладено договір про надання послуг з юридичною особою, яка перебуває на загальній системі оподаткування, та надана послуга згідно укладеного договору, то така фізична особа – підприємець повинна перейти на сплату інших податків і зборів у терміни, визначені главою 1 розділу XIV Кодексу, незалежно від того, що договір був розірваний через певний проміжок часу.

Щодо питання 6

Відповідно до абзаців першого - другого п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 Кодексу.

Водночас, з урахуванням п.п. 16.1.5 п. 16.5 ст. 16 та п. 85.4 ст. 85 Кодексу, зокрема,  контролюючий орган має право під час проведення перевірок отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а платник податків має їх надавати на належним чином оформлену письмову вимогу.

Абзацом першим п. 299.11 ст. 299 Кодексу передбачено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених главою 1 розділу XIV Кодексу, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Отже, якщо фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку другої групи здійснюється господарська діяльність з надання послуг платникам єдиного податку, то незалежно від дати надходження коштів за надані послуги, порушень умов перебування на другій групі у платника єдиного податку не виникає.

При цьому здійснення фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку господарської операції підтверджується наявністю первинних документів. Однак, якщо контролюючі органи виявляють порушення під час здійснення контрольно-перевірочних заходів, то платника податків, з урахуванням положень норм податкового законодавства, притягують до відповідальності.

Щодо питання 4

Зауважуємо, що Ваше звернення містить недостатньо інформації для надання детальної відповіді по суті.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.