X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.01.2022 р. № 125/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення…щодороз’яснення окремих норм чинного законодавства та в межах компетенціїповідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомляє, що є членом фермерського господарства та виконує обов’язки голови цього ж господарства. Крім того, перебуває на обліку в контролюючому органі як член іншого фермерського господарства та сплачує за себе єдиний внесок.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Якою є база нарахування для єдиного внеску, якщо голова одного фермерського господарства є одночасно членом іншого фермерського господарства ?

2. Якою є база нарахування для єдиного внеску, коли член одного фермерського господарства є одночасно членом іншого фермерського господарства ?

3. Якщо член фермерського господарства перебуває на обліку в контролюючому органі, то чи потрібно йому нараховувати єдиний внесок при виплаті за трудовий внесок у іншому фермерському господарстві, де він є також членом господарства ?

4. Чи потрібно ставати на податковий облік члену фермерського господарства, який перебуває на обліку в контролюючому органі, як член іншого фермерського господарства ?

5.  Якщо виплати за трудовий внесок здійснюються не щомісяця, а один раз у один чи два квартали, як правильно та в які строки нарахувати (перерахувати, донарахувати) єдиний внесок, якщо база нарахування зміниться ?

Щодо питання 1, 2

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня  2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Згідно з п.51частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску визначено членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Відповідно до п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 (у редакції, що діяла до 01.01.2021) базою нарахування єдиного внеску для членів фермерського господарства є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Згідно з нормами частини п’ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для зазначених платників встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

Законом, який визначає правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України, є Закон України від 19 червня 2003 року № 973-ІV «Про фермерське господарство» (далі – Закон № 973). Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа – підприємець. Фермерськегосподарстводієнаосновіустановчого документа (для юридичної особи – Статуту, для господарства без статусу юридичної особи – договору (декларації) про створення фермерського господарства) (частина четверта ст. 1 Закону № 973).

При цьому фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, діє на основі Статуту. У Статуті зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України (частина четверта ст. 1 Закону № 973). Головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа (частина перша ст. 4 Закону № 973).

Застрахована особа це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок (пункт 3 частини першої статті 1 Закону № 2464).

Враховуючи викладене, якщо голова фермерського господарства, зареєстрованого як юридична особа, є членом іншого господарствагосподарства, про щозазначено в Статуті того господарства, та не належить до кола осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, то він зобов’язаний стати на облік у контролюючих органах як платник єдиного внеску відповідно до п. 51 частини першої ст. 4 Закону № 2464 і сплачувати єдиний внесок за себе у порядку, встановленому Законом № 2464 для членів фермерського господарства. Базу нарахування єдиного внеску для таких осіб встановлено п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464.

У разі, якщо член фермерського господарства, зареєстрованого як юридична особа, є одночасно членом іншого фермерського господарства, яке також зареєстроване як юридична особа, то базою нарахування єдиного внеску є сума отриманого ним доходу (прибутку) від діяльності у зазначених фермерських господарствах.

Щодо питання 3, 5

Трудові відносини у фермерському господарстві регулюються ст. 27 Закону № 973.

Так, ст. 27 Закону № 973 передбачено, що трудові відносини у фермерському господарстві базуються на основі праці його членів. У разі виробничої потреби фермерське господарство має право залучати до роботи в ньому інших громадян за трудовим договором (контрактом).

Трудові відносини членів фермерського господарства регулюються Статутом, а осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), - законодавством України про працю.

Видача трудових книжок членам фермерського господарства і громадянам, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), та їх ведення здійснюються відповідно до законодавства України про працю.

Згідно з Методичними рекомендаціями з організації та ведення бухгалтерського обліку в селянських (фермерських) господарствах, затвердженими наказом Мінагропрому України від 02.07.2001 № 189, одержаний господарством дохід визначається за видами діяльності та в цілому по господарству. Він зменшується на суму витрат за рахунок прибутку. Визначений дохід розподіляється між членами господарства пропорційно до трудового внеску кожного з них і використовується для визначення заробітку, утримань і відрахувань на соціальні заходи згідно з чинним законодавством.

Таким чином, дохід, який розподіляється між членами фермерського господарства пропорційно до трудового внеску кожного з них є базою нарахування єдиного внеску на загальних підставах. При цьому нарахування та сплата внеску здійснюється членом фермерського господарства у звітному кварталі, в якому проведено нарахування такого доходу.

Щодо питання 4

Згідно з п. 1 розділу III Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 № 1162, із змінами та доповненнями (далі Порядок № 1162), для взяття на облік платником єдиного внеску членам фермерських господарств необхідно подати до контролюючого органу за місцем проживання заяву про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 12-ЄСВ згідно з додатком 2 до Порядку № 1162 (далі Заява).

Члени фермерського господарства подають Заяву та підтвердні документи щодо дати набуття членства у фермерському господарстві (договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства, статут фермерського господарства, тощо) протягом 10 календарних днів після внесення змін до установчих документів фермерського господарства (п. 3 розділу III Порядку № 1162).

Така Заява повинна бути додатково підписана головою фермерського господарства.

Контролюючим органом наступного робочого дня з дня взяття на облік членів фермерського господарства безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 3 до Порядку № 1162 (п. 4 розділу III Порядку № 1162).

Враховуючи викладене, фізична особа може бути взята в контролюючому органі на облік платником єдиного внеску як член лише одного фермерського господарства. Зазначена особа сплачує єдиний внесок як член одного фермерського господарства.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.