Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ у випадку укладення договору про організацію взаєморозрахунків і, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненнях, Товариство до 31.12.2019 виконувало функції оператора газотранспортної системи України.
Між газорозподільними підприємствами (далі - Оператори ГРМ) (як замовниками послуг транспортування) та Товариством (оператором газотранспортної системи України) укладалися договори транспортування природного газу, в яких однією із складових послуг транспортування природного газу була послуга балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі - Послуги балансування).
Послуги балансування надавались Товариством (оператором газотранспортної системи України) у процесі здійснення своєї господарської діяльності у період з грудня 2015 року до лютого 2019 року.
У зв’язку з тим, що Операторами ГРМ, у встановлені умовами договорів транспортування природного газу строки, не було здійснено оплату наданих Послуг балансування, Товариство звернулося у судовому порядку з позовними вимогами про стягнення з Операторів ГРМ вартості наданих Послуг балансування. Однак, за результатами розгляду таких спорів було прийнято судові рішення про відмову у задоволенні позовних вимог Товариства. При цьому під час розгляду справ судами встановлені факти наявності інших правовідносин щодо певних обсягів природного газу, а саме: споживання (відбір) природного газу теплогенеруючими підприємствами без поданих номінацій.
Разом з цим, Товариством було розроблено проєкт договору про організацію взаєморозрахунків (далі – Проєкт договору).
Згідно з пунктом 1.1 розділу 1 Проєкту договору предметом договору є організація проведення сторонами взаєморозрахунків для погашення заборгованості боржника перед Товариством за спожитий природний газ, що виникла внаслідок споживання боржником природного газу, без наявності постачальника.
Боржник зобов’язується оплатити (компенсувати) Товариству у повному обсязі вартість спожитого природного газу шляхом перерахування грошових коштів з поточного рахунка боржника на поточний рахунок Товариства (пункт 1.4 розділу 1 та пункт 2.3 розділу 2 Проєкту договору).
Товариство має право своєчасно та в повному обсязі отримувати від боржника оплату (компенсацію) вартості спожитого природного газу відповідно до умов договору (підпункт 4.1.1 пункту 4.1 розділу 4 Проєкту договору).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи України, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу (пункт 5 глави 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2493, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1378/27823).
Взаєморозрахунки – це розрахунки з погашення заборгованості суб'єктів ринку природного газу, які проводяться за рахунок видатків державного бюджету учасниками процедури врегулювання заборгованості (стаття 1 Закону України від 14 липня 2021 року № 1639-IX «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» (далі – Закон № 1639).
Договір про організацію взаєморозрахунків - договір, що укладається між учасниками процедури врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу для погашення заборгованості та є підставою для проведення взаєморозрахунків відповідно до Закону № 1639 (стаття 1 Закону № 1639).
Згідно з частиною другою статті 8 Закону № 1639 підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих номінацій, зобов'язані протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції Оператора ГТС до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України від 09 квітня 2015 року № 329-VIII «Про ринок природного газу», чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. З метою застосування терміна «постачання товарів» газ вважається товаром (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VI ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначено статтями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 187.10 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що платники податку, які постачають, зокрема природний газ визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Під поняттям «касовий метод» для цілей оподаткування згідно з розділом V ПКУ розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункт 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.
Оскільки грошові кошти, що отримуватимуться Товариством від боржника є безпосередньо оплатою (компенсацією) вартості спожитого боржником природного газу, то у розглянутій ситуації за своєю фактичною сутністю мала місце операція Товариства з постачання природного газу боржнику.
У зв’язку з цим на дату перерахування боржником грошових коштів на банківський рахунок Товариства як оплати вартості спожитого боржником природного газу Товариство зобов’язане визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти на боржника податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |