X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.01.2022 р. № 118/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо звільнення від оподаткування податком на прибуток підприємств сум, що виплачуються на користь Міжнародної фінансової корпорації за умовами Мандатного листа, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Згідно з інформацією, наданою у зверненні, банк підписав Мандатний лист з Міжнародною фінансовою корпорацією (далі – МФК), відповідно до якого МФК буде виконувати ряд послуг у зв’язку із запропонованим пакетом фінансування для банку. За умовами Мандатного листа банк має сплатити сервісний збір та додаткову суму при достроковому розірванні банком Мандатного листа.

Виникли наступні питання:

1.Чи є об’єктом оподаткування податком на прибуток та ПДВ дані операції згідно норм чинного законодавства?

2.Чи потрібно складати додаток ПП до Декларації з податку на прибуток за звітний податковий період, впродовж якого буде перераховано грошові кошти на користь МФК, та який код пільги при цьому необхідно зазначити?

Щодо питань 1-2

Особливості оподаткування доходів нерезидентів визначені у п. 141.4
ст. 141 Кодексу.

Згідно з положеннями п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Статтею 3 Кодексу визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Згідно із Законом України від 03.06.1992 № 2402-XII «Про вступ України до Міжнародного валютного фонду, Міжнародного банку реконструкції та розвитку, Міжнародної фінансової корпорації, Міжнародної асоціації розвитку та Багатостороннього агентства по гарантіях інвестицій» Україна стала членом МФК, створеною відповідно до Договору про створення  Міжнародної Фінансової Корпорації (Статті Угоди про створення Міжнародної Фінансової Корпорації), дата приєднання Україною 18.10.1993, дата набуття чинності для України – 18.10.1993 (далі – Договір).

Пунктом (а) розділу9ст. VIДоговору Корпорація, її активи, майно, дохід, а також її операції та правочини, передбачені цим Договором, звільняються від усіх податків та від усіх митних зборів. Корпорація також звільняється від відповідальності за стягнення або виплату будь-яких податків або мит.

Крім того, відповідно до Конвенції ООН про привілеї і імунітет спеціалізованих установвід 21.11.47, до якої Україна приєдналась 13.04.1966 (далі – Конвенція), її  положення застосовуються відносноМФК з урахуванням положень, наведених у Додатку XIII 21)до цієї Конвенції. При цьому,  Конвенцією визначено, що спеціалізовані установи, їх активи, доходи та інша власність звільняються від усіх прямих податків; однак передбачається, що спеціалізовані установи не будуть вимагати звільнення від оподаткування податками, які є фактично лише оплатою комунального обслуговування (розділ 9 (а) ст. ІІІ).

Тобто, МФК є міжнародною фінансовою організацією, яка користується статусом, привілеями та імунітетом на території країни.

Оскільки, відповідно до п.п. 133.2.1 п. 133.2 ст. 133 Кодексуплатниками податку - нерезидентами єюридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України, то положення п. 141.4 ст. 141 Кодексу до виплат на користь таких установ і організацій не застосовується.

Таким чином, оскільки МФК є міжнародною фінансовою організацією, яка користується статусом, привілеями та імунітетом на території країни – члена організації, що звільняється від оподаткування, то грошові кошти у вигляді виплати за умовами Мандатного листа не підлягають оподаткуванню податком на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України, і банк, який здійснює на користь МФК такі виплати за наданий кредит, не подає Додаток ПН до рядка 23 ПН Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

Крім того, інформація, яка повинна відображатися в Додатку ПП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств щодо наданих пільг з податку на прибуток підприємств, за такими  виплатами не відображається.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктами «а» − «г» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з:

постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до                ст. 186 Кодексу розташоване на митній території України;

ввезення товарів на митну територію України;

вивезення товарів за межі митної території України.

Пунктом 197.11 ст. 197 Кодексу передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з:

постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги (далі – МТД), яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;

постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.

Порядок отримання права на звільнення від оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються в рамках проєктів міжнародної технічної допомоги, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги».

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, операції та правочини МФК, що здійснюються у межах Договору, підлягають звільненню від оподаткування ПДВ відповідно до положень розділу 9 «Звільнення від податків»Договору.

Відповідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.