Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення фізичної особищодо виникнення права на податкову знижку та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що у грудні місяці 2020 року уклав договір довгострокового страхування життя відповідно до якого платник був зобов’язаний сплатити обов’язковий одноразовий страховий платіж у розмірі
…USD, що еквівалентно …. гривень. Зазначені кошти були перераховані 28 грудня 2020 року. Крім того, 28 грудня 2020 року був внесений авансовий платіж у розмірі …. гривень.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію правомірності включення до податкової знижки суму сплаченого одноразового страхового платежу у розмірі …. грн. за 2021 рік та наступні роки, протягом якого діє договір довгострокового страхування життя (до 20…. року).
Відповідно до ст. 6ЗаконуУкраїнивід 07 березня 1996 року № 85/96-ВР «Про страхування» (далі– Закон № 85/96) страхуванняжиттявідноситься до добровільного виду страхування, яке здійснюєтьсянаоснові договору міжстрахувальником і страховиком.
При цьомустраховийплатіж (страховийвнесок, страховапремія) –це плата за страхування, яку страхувальникзобов'язаний внести страховику згідно з договором страхування (ст. 10 Закону № 85/96).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів в Україні, регулюються Кодексом.
Відповідно до п.п. 14.1.52 п. 14.1 ст. 14 Кодексу договір довгострокового страхування життя - договір страхування життя строком на п'ять і більше років, який передбачає страхову виплату одноразово або у вигляді ануїтету, якщо застрахована особа дожила до закінчення терміну дії договору страхування чи події, передбаченої у договорі страхування, або досягла віку, визначеного договором.
Порядок застосування платником податку – фізичною особою права на податкову знижку передбачений ст. 166 Кодексу.
Згідно з абзацом другим п. 166.3 ст. 166 Кодексу платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу, або у вигляді дивідендів, крім сум дивідендів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, перелік яких визначений у п. 166.3 ст. 166 Кодексу.
Підпунктом 166.3.5 п. 166.3 ст. 166 Кодексу передбачено, що платник податку має право включити до податкової знижки суму витрат платника податку на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та пенсійних внесків, сплачених платником податку страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління як такого платника податку, так і членів його сім'ї першого ступеня споріднення, які не перевищують (у розрахунку за кожний з повних чи неповних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування), зокрема, при страхуванні платника податку або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом платника податку, або на банківський пенсійний депозитний рахунок, пенсійний вклад, рахунок учасника фонду банківського управління чи за їх сукупністю – суму, визначену в абзаці першому п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу.
Отже, нормами Кодексу передбачено, що платник податків має право включити до податкової знижки фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, зокрема на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), які не мають перевищувати обмеження, встановлені
п.п. «а» п.п. 166.3.5 п. 166.3 ст. 166 Кодексу, у розрахунку за кожний з повних чи не повних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування. Тобто, Ви маєте право включати до податкової знижки виключно суми страхових платежів, які сплачені Вами протягом звітного року відповідно до умов договору, а отже сумаодноразового страхового платіжу, який сплачений у вигляді авансу не включається до податкової знижки майбутніх періодів.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |