Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо окремих норм законодавства і в межах компетенції повідомляє,що відповідь надається згідно норм законодавства, які діяли у 2021 році.
Платник податків у зверненні повідомив, при здійсненні діяльності планує залучати агентів – суб’єктів господарювання (юридичних та фізичних осіб – підприємців), які діючи на підставі договору доручення або агентського договору будуть в період до моменту укладання між банком та клієнтами договорів банківського рахунку, вчиняти від імені банку та за його дорученням дії, необхідні для укладання банком з клієнтами договорів банківського рахунку.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання чи мають право відповідно до норм п.п. 6 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу юридичні та фізичні особи – підприємці бути платниками єдиного податку третьої групи, у разі надання ними банку зазначених у звернені допоміжних послуг при укладанні договорів банківського рахунку між банком та його клієнтами.
Згідно з п. 291.2 ст. 291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п. 291.3 ст. 291 Кодексу).
Відповідно до п. 299.1 ст. 299 Кодексу реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Згідно з п.п. 4 п. 299.7 ст. 299 Кодексу до реєстру платників єдиного податку вносяться відомості щодо обраних юридичною особою та фізичною особою – підприємцем видів господарської діяльності.
Не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом III Кодексу (п.п. 6 п.п. 291.5.1 п.п. 291.5 ст. 291 Кодексу).
Відповідно до підпунктів 4 і 6 частини першої ст. 4 Закону України від 12 липня 2001 року № 2664-ІІІ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансовими вважаються послуги, зокрема, послуги пов’язані з залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо наступного їх повернення та надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту.
Частиною третьою ст. 333 Господарського кодексу України передбачено, що фінансовим посередництвом є діяльність, пов'язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством. Фінансове посередництво здійснюється установами банків та іншими фінансово-кредитними організаціями.
Разом з цим зауважуємо, що необхідною умовою правильного застосування податкового законодавства є встановлення всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.
Оскільки банком у зверненні не зазначено обрані його агентами види економічної діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010, то неможливо надати висновокщодо можливості застосування спрощеної системи оподаткування залучених ними агентів на підставі договорів доручення або агентських договорів.
Поряд з цим повідомляємо, що для обрання спрощеної системи оподаткування суб’єкти господарювання повинні відповідати всім критеріям, які визначені главою 1 розділу ХІV Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |