X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.01.2022 р. № 157/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) розглянула звернення фізичної особи – підприємця щодо порядку ведення фізичними особами – підприємцями обліку доходів і витрат та в межах компетенції повідомляє,що відповідь надається з згідно з нормами  законодавства, які діяли у 2021 році.

Платник податків у зверненні повідомив, що перебуває на загальній системі оподаткування. Основними видами діяльності є лісопильне та стругальне виробництво і оптова торгівля деревиною.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодопорядку ведення фізичними особами – підприємцями обліку доходів і витрат.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців визначений ст. 177 ПКУ.

Згідно з п. 177.2 ст. 177 ПКУ об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.

Перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем, встановлено п. 177.4 ст. 177 ПКУ.

До зазначених витрат, зокрема, належать:

витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат (п.п. 177.4.1 п. 177.4 ст. 177 ПКУ);

інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 п. 177. 4 ст. 177 ПКУ, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (п.п. 177.4.4 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 ПКУ фізичні особи –  підприємці зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

У період до 16.07.2021 діяла форма Книги обліку доходів і витрат та Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 № 481 (далі – Порядок № 481).

Згідно з п. 6 Порядку № 481 у графі 8 Книги фізичними особами – підприємцями відображається сума фактично понесених інших витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу, які не зазначені в графах 6 та 7 Книги, зокрема, витрати на сплату послуг, зв'язку, орендних та комунальних платежів тощо, які повинні бути документально підтверджені у графі 5 Книги.

Отже, до 16.07.2021 сума фактично понесених витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу, які не зазначені в графах 6 та 7 Книги, відображалися фізичною особою – підприємцем  у графі 8 Книги за підсумками дня та за умови їх документального підтвердження.

Разом з тим з 16.07.2021 набрала чинності Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261 «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» (далі – Порядок № 261).

Згідно з п. 2 розділу I Порядку № 261 облік доходів і витрат ведеться в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі засобами електронного кабінету, у порядку, встановленому законодавством.

При цьому у разі ведення обліку доходів і витрат в електронному вигляді самозайнята особа зобов'язана на вимогу контролюючого органу надати засвідчену належним чином копію такого обліку в паперовому вигляді у порядку, встановленому податковим законодавством (п. 5 розділу II Порядку № 261).

На підставі  первинних документів за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід / понесено витрати, здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати (п. 1 розділу I Порядку № 261).

 При цьому у графі 6 Типової форми зазначаються витрати на придбання товарно-матеріальних цінностей, що реалізовані/використані у виробництві продукції, товарів (наданні робіт, послуг), або для використання під час провадження незалежної професійної діяльності.

У графі 9 Типової форми відображається сума інших витрат, пов'язаних з одержанням доходу / провадженням незалежної професійної діяльності.

Отже, витрати, які не зазначені в п.п. 177.4.1 п. 177.4 ст. 177 ПКУ зазначаються фізичною особою підприємцем у графі 9 (інші витрати) Типової форми, зокрема, транспорті витрати, за підсумками робочого дня, протягом якого  понесено витрати.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.