X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.01.2022 р. № 189/ІПК/99-00-04-03-03-09

Державна податкова служба Україна, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула зверненнящодо оподаткування доходу у вигляді спадщини (частини будинку), який знаходиться в м. …, отриманої фізичною особою, яка проживає на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомила, що зареєстрований за адресоюм. ….та отримав у спадщину1/3 частину будинку в м.…. від фізичної особи – резидента.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань: щодо статусу податкового резидента України та ставки податку на доходи фізичних осіб у разі отримання доходу у вигляді вартості успадкованого майна (1/3 частини будинку в м. ….) від фізичної особи – резидента.

Порядок надання та форма довідки, що підтверджує статус податкового резидента України, затверджена наказом ДПА України від 12.04.2002 № 173 «Про підтвердження статусу податкового резидента України.

Довідка-підтвердження статусу податкового резидента України є необхідною для уникнення подвійного оподаткування доходів фізичної особи при зовнішньоекономічних відносинах. Довідка видається для підтвердження, що особа є платником податків в Україні і є резидентом України у розумінні договору про уникнення подвійного оподаткування між Україною та відповідною країною.

Крім того, п. 26 підрозділу 10 розділуXX «Перехідні положення»Кодексу установлено, що тимчасово, на період дії Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII«Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для платників податків, які на дату втрати чинності Закону України від 12 серпня 2014 року № 1636-VII«Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України»(втратив чинність 21.11.2021),мають податкову адресу та/або об'єкти оподаткування на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (далі – тимчасова окупована територія), Кодекс застосовується з урахуванням особливостей, визначених у п. 26 підрозділу 10 розділуXX«Перехідні положення»Кодексу.

Так, згідно з п.п. 26.8 п. 26 підрозділу 10 розділуXX«Перехідні положення»Кодексу доходи фізичної особи – громадянина України, яка має податкову адресу на тимчасово окупованій території, отримані у вигляді вартості успадкованого (подарованого) майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права), оподатковуються податком на доходи фізичних осіб та військовим збором за загальними правилами оподаткування, встановленими Кодексом.

З доходів, отриманих у вигляді вартості успадкованого (подарованого) майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягають оподаткуванню, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір сплачуються спадкоємцями – громадянами України, які мають податкову адресу на тимчасово окупованій території, до нотаріального оформлення об'єктів спадщини (дарування) або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 164.2 ст. 164 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку – фізичної особи включається дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що оподатковується згідно з цим розділом (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав регулюється ст. 174 Кодексу, якою встановлено різні ставки для оподаткування доходу платника податку, одержаного у вигляді спадщини, залежно від ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем та їх резидентського статусу.

При цьому за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються, зокрема, об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (п.п. «а» п.п. 174.2.1
п. 174.2
cт. 174 Кодексу).

Згідно з п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

Членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей
розділу IV Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.    

За ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковується вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не зазначені у п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу (п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).

Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу
XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Враховуючи зазначене, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, отриманий фізичною особою–громадянином України, яка має податкову адресу на тимчасово окупованій території, від фізичної особи – резидента першого або другого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою.Крім того, вказаний дохід звільняється від оподаткування військовим збором.

Водночас вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем, який не є членом сім’ї спадкодавця першого або другого ступенів споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осібза ставкою
5 відс. та військовим збором – 1,5 відсотка.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.