X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.01.2022 р. № 194/ІПК/20-40-04-02-14

Головне управління ДПС у Харківській області на звернення Товариства  щодо визначення розміру земельного податку, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПКУ) повідомляє.

Товариство просить надати консультацію та визначити за якою формулою повинно розраховувати та відображати у податковій декларації плату за земельну ділянку, що знаходиться на умовах постійного користування при наявності наступних умов.

Товариство є платником єдиного податку третьої групи, одним із видів якого є «надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» (код 68.20 КВЕД). Крім того, являється одним із власників приміщень, що знаходяться в будівлі та власником всіх місць загального користування в будівлі, комунікацій та обслуговуючих систем. При цьому, будівля не знаходиться у спільній власності осіб - власників приміщень.

Водночас, Товариство поінформувало, що є користувачем земельної ділянки на підставі Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером. На земельній ділянці, окрім будівлі, де здаються в оренду приміщення є ще об’єкти нерухомого майна, які використовуються у власній господарській діяльності і не здаються в оренду.

Крім того, Товариство повідомило, що являється засновником підприємств, яким у якості внеску до статутного капіталу передано конкретно визначені приміщення, а також надає окремі приміщення в оренду третім особам – платникам та/або не платникам єдиного податку. При цьому в будівлі є приміщення різних власників, які не є власниками ні спільної сумісної власності, ні спільної часткової власності.

Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру (п.286.1 ст.286 Податкового кодексу).

Відповідно до пп. 297.1.4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої – третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

Відповідно до ст. 796 Цивільного кодексу України одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець.

Для коректного застосування преференції, визначеної пп. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ, у договорі оренди (найму, позики) нерухомого майна площа або частка земельної ділянки, яка разом з об'єктами нерухомості передається в користування, має бути визначена власником земельної ділянки або постійним землекористувачем з дотриманням вимог п. 286.6 ст. 286 ПКУ - пропорційно тій частині площі об'єкта нерухомості, що передана в оренду (найм, позику). У такому випадку Податок нараховується пропорційно тій частині площі об'єкта нерухомості, що передана в оренду (найм, позику), з урахуванням прибудинкової території.

У відповідності до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.