X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.01.2022 р. № 196/ІПК/99-00-04-01-03-06

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало про перебування на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку третьої групи), а також про наявність у власності об’єктів нежитлової нерухомості, що використовуються у господарській діяльності (далі – Об’єкти). Крім основної діяльності із надання послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом (код 49.41) Товариство отримує дохід від надання в оренду власного нерухомого майна (код 68.20).

Земельна ділянка, на якій знаходяться Об’єкти, перебуває у користуванні іншого суб’єкту господарювання (далі – орендар) на підставі діючого договору оренди, строк якого спливає у поточному році.

З метою оформлення платного користування земельною ділянкою (далі – Ділянка) Товариство здійснює заходи щодо оформлення прав користування Ділянкою на умовах оренди.

Товариство просить надати роз’яснення щодо зобов’язання сплати земельного податку або орендної плати за Ділянку, права власності або користування якою ним не оформлені, та щодо зобов’язання Товариства, як платника єдиного податку, сплачувати земельний податок або орендну плату, якщо частини Об’єктів надаються в оренду при наявності права власності або права користування Ділянкою на умовах оренди.

Кодексом передбачено реалізацію принципу платності (ст. 206 Земельного кодексу України (далі – Земельний кодекс)) користування землею у двох формах: земельного податку, який сплачується власниками земельних ділянок і постійними користувачами земельних ділянок, та орендної плати, яка справляється на умовах договору оренди за надані у строкове користування земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14, п. 269.1 ст. 269, п. 288.1 ст. 288 Кодексу).

Чинне законодавство пов’язує виникнення в особи обов’язку справляння плати на землю одночасно з моментом проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, на якій воно розміщене (п. 287.1 ст. 287 Кодексу, ст. 120 Земельного кодексу).

У разі набуття права власності на об’єкт нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, що перебуває у користуванні на праві оренди, до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, на якій розміщений такий об’єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об’єкта. При цьому документи, що підтверджують набуття в особи права власності на об’єкт, є підставою для державної реєстрації переходу до набувача права власності або права користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об’єкт (пп. 4, 7 ст. 120 Земельного кодексу).

З огляду на викладене, Товариство як власник Об’єктів, що розташовані на Ділянці, свої зобов’язання в частині дотримання принципу платного використання землі має реалізовувати в межах Цивільного кодексу України через Орендаря, який має відповідні права користування на Ділянку, до моменту державної реєстрації переходу права користування Ділянкою.

Дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, є підставою нарахування земельного податку (пп. «б», «д» п. 286.1 ст. 286 Кодексу).

Стосовно сплати земельного податку платником єдиного податку, то відповідно до п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої – третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку, на іншому праві користування).

У разі набуття Товариством права власності на Ділянку, Товариство не може скористатися преференцією, визначеною п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу, оскільки здійснює діяльність з надання майна в оренду.

У разі набуття Товариством державної реєстрації права користування Ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди, Товариство має сплачувати орендну плату на умовах та у розмірі згідно з укладеним договором.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.