X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.01.2022 р. № 197/ІПК/99-00-04-01-03-06

Державна податкова служба України на запит Підприємства щодо справляння рентної плати за користування надрами для видобування підземних вод (далі – Рентна плата) та рентної плати за спеціальне водокористування (далі – Плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Підприємство поінформувало, що провадить господарську діяльність з вилучення обсягів води з підземного водного простору для надання послуг централізованого водопостачання водоспоживачам.

Підприємство, посилаючись на п. 252.3 ст. 252 Кодексу, запитує про визначення об’єкта та бази оподаткування Рентною платою у разі використання ним вилучених обсягів води як для задоволення власних господарсько-питних потреб, так і надання послуг централізованого водопостачання та технологічних витрат для надання таких послуг, а також:

  1. Як розуміти термін «фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі», що є об’єктом оподаткування Платою, згідно з п. 255.3 ст. 255 Кодексу? Яка їх складова для підприємства, що надає послуги з централізованого водопостачання?
  2. Чи потрібно з «фактичного обсягу води, який використовують водокористувачі» виключити витрати на технологічні потреби підприємства або витрати при наданні послуг з централізованого водопостачання, тобто якщо обсяг піднятої води підприємства за показниками вимірювальних приладів відрізняється від обсягу реалізованого підприємством?
  3. Чи має зменшуватися фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п. 255.3 ст. 255 Кодексу) на обсяг води згідно з переліком визначеним п. 255.4 ст. 255 Кодексу, за категоріями її використання, за яку Плата не справляється?
  4. Чи мають право житлово-комунальні підприємства застосовувати інший коефіцієнт до ставок Плати крім 0,3 (п. 255.7 ст. 255 Кодексу)? Згідно з якими нормативно-правовими актами?
  5. З яких обсягів обчислювати Плату, якщо фактичний обсяг води, який використовує підприємство відрізняється від обсягів встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (п.п. 255.1.2 п. 255.1 ст. 255 Кодексу)?

Щодо рентної плати за користування надрами для видобування підземних вод

Платниками Рентної плати є землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування (далі – Дозвіл) (п.п. 252.1.4 п. 252.1 ст. 252 Кодексу).

Об’єктом оподаткування Рентною платою по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному Дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) (п. 252.3 ст. 252 Кодексу), тобто фактичний обсяг води, вилученої платником Рентної плати за звітний (податковий) період з підземного водного простору.

Базою оподаткування Рентною платою є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) (п. 252.6 ст. 252 Кодексу).

Вартість товарної продукції гірничого підприємства обчислюється платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) за більшою з таких її величин як за фактичними цінами реалізації товарної продукції гірничого підприємства або розрахунковою вартістю такого виду товарної продукції (п. 252.7 ст. 252 Кодексу).

Таким чином для обчислення вартості товарної продукції Підприємства при визначенні бази оподаткування Рентною платою застосовується більша з величин вартості товарної продукції Підприємства – фактичного обсягу води вилученої за звітний (податковий) період з підземного водного простору, обчисленої за фактичними цінами або розрахунковою вартістю.

Щодо рентної плати за спеціальне використання води (Плата)

До питання 1

Об’єктом оподаткування Платою є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п. 255.3 ст. 255 Кодексу), тобто облікований обсяг фактично використаної (вилученої) платником Плати води із водного об’єкта.

Кодексом визначено вичерпний перелік виключень з об’єкта оподаткування Платою (п. 255.4 ст. 255 Кодексу). Зокрема, п.п. 255.4.1. п. 255.4 ст. 255 Кодексу звільнено від оподаткування частину об’єкта оподаткування Платою – обсяги води, що використані для забезпечення питних та санітарно-гігієнічних потреб населення.

Водночас п. 255.4 ст. 255 Кодексу не передбачає звільнення від оподаткування Платою обсягів води, які у дозвільному документі включені до лімітів забору води як об’єкт оподаткування Платою та із дотриманням вимог ліцензійних умов на провадження господарської діяльності із централізованого водопостачання, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22 березня 2017 року № 307, та Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 5 липня 1995 року № 30, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 липня 1995 року за № 231/767, використовуються платником Плати для забезпечення належних технологічних умов такого постачання, зокрема, шляхом поповнення обсягів води у системах водопостачання на обсяг їх втрат.

Таким чином в умовах дії порядку, визначеного ст. 255 Кодексу, при визначенні податкових зобов’язань з Плати, об’єкт оподаткування Платою (фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі) розділяється на 3 складові частини, залежно від напрямків її використання (постачання), зокрема:

– обсяг води, що постачається водокористувачами населенню для задоволення його питних і санітарно-гігієнічних потреб;

– обсяг води, що постачається водокористувачами юридичним особам та фізичним особам-підприємцям, у тому числі теплопостачальним організаціям, ОСББ, ЖБК, тощо, незалежно від напрямків її використання (постачання) останніми;

– обсяг води, що використовується водокористувачами на власні технологічні потреби, у тому числі втрати та витрати для забезпечення провадження господарської діяльності з вироблення, створення та/або надання житлово-комунальних послуг.

До питань 2 – 3

Плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об’єктів, встановлених у Дозволі, лімітів використання води, ставок Плати та коефіцієнтів (п.п. 255.11.2 п. 255.11 ст. 255 Кодексу).

Податкові зобов’язання з Плати декларуються за кожну частину об’єкта оподаткування Платою (фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі) у окремих додатках 5 до Податкової декларації з рентної плати, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 17.08.2015 № 719, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03.09.2017 за № 1051/27496, залежно від напрямків її використання (постачання), а саме за:

обсяг води, який постачається платниками Плати населенню для задоволення його питних і санітарно-гігієнічних потреб із застосуванням коефіцієнта «0»;

обсяг води, який постачається платниками Плати юридичним особам та фізичним особам-підприємцям, в тому числі теплопостачальним організаціям, виробникам послуг з водопостачання та водовідведення, ОСББ, ЖБК, тощо незалежно від напрямків її використання (постачання) останніми із застосуванням коефіцієнта «1»;

обсяг води, який використовується платниками Плати на власні технологічні потреби, включаючи втрати та витрати для забезпечення провадження господарської діяльності з вироблення, створення та/або надання житлово-комунальних послуг із застосуванням коефіцієнта «0,3».

До питання 4

Пунктом п. 255.7 ст. 255 Кодексу в редакції Закону України від 30 листопада 2021 року № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», визначено, що житлово-комунальні підприємства застосовують до ставок Плати коефіцієнт 0,3 у частині обсягів води технологічних нормативів використання питної води, визначених відповідно до законодавства про питну воду, питне водопостачання та водовідведення.

Таким чином житлово-комунальні підприємства у разі наявності декількох об’єктів оподаткування Платою обчислюють податкові зобов’язання з Плати за обсяги використаної води, визначені п. 255.7 ст. 255 Кодексу, із застосуванням коефіцієнта 0,3, а за інші об’єкти оподаткування Платою – у порядку визначеному ст. 255 Кодексу.

Разом з тим звертаємо увагу, що у разі застосовування Підприємством коефіцієнта у розмірі 0,3 до всього об’єкта оподаткування Платою, матиме місце покладення Підприємством обов’язку із виконання податкових зобов’язань з Плати на абонентів, визначених п. 255.4 ст. 255 Кодексу, що суперечить нормі про право не справляти Плату абонентами, що визначені п. 255.4 ст. 255 Кодексу за спожиті ними обсягів води.

До питання 5

Водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності Дозволу, використовувати воду (водні об’єкти) відповідно до цілей і умов їх надання та дотримуватися встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин (ст. 44 Водного кодексу).

Плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об’єктів, встановлених у Дозволі, лімітів використання води, ставок Плати та коефіцієнтів (п.п. 255.11.2 п. 255.11 ст. 255 Кодексу).

У разі перевищення водокористувачами встановленого річного ліміту використання води Плата обчислюється і сплачується за кожним джерелом водопостачання окремо у п’ятикратному розмірі виходячи з фактичних обсягів використаної води понад встановлений ліміт використання води, ставок Плати та коефіцієнтів (п.п. 255.11.13 п. 255.11 ст. 255 Кодексу).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).