X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.01.2022 р. № 242/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень щодо порядку складання податкових накладних / розрахунків коригування і їх відображення у податковій звітності з ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

У своїх зверненнях платник податку повідомив, що ним було складено на покупця (отримувача послуг) дві податкові накладні за однією операцією з постачання, при цьому вказано різні дати складання однієї і тієї ж податкової накладної, визначеної платником як зайво складена. Крім того, платником податку було складено  податкову накладну на суму меншу, ніж фактичний обсяг здійсненої операції.

Такі податкові накладні були  зареєстровані  в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Після виявлення помилок платником податку було складено розрахунки коригування до таких податкових накладних, які були зареєстровані в ЄРПН.

Враховуючи вищевикладене, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань.

  1. Щодо порядку заповнення розрахунків коригування до вищезазначених податкових накладних.
  2. Щодо відображення у податковій звітності з ПДВ таких зайво складеної та складеної з помилкою податкових накладних та розрахунків коригування до них.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань,  на підставі  первинних  документів,  регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Пунктом 187.1 статті 187  розділу V ПКУ встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):

дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін (пункти 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).

Пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ передбачено можливість складання розрахунку коригування до податкової накладної у разі допущення платником податку помилок при її складанні, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Податкові накладні та розрахунки коригування складаються за формою та у порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1307).

Згідно із пунктом 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 1307 у разі коригування кількісних та/або вартісних показників табличної частини розділу Б податкової накладної у зв'язку зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадку повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником (продавцем) суми попередньої оплати товарів/послуг розрахунок коригування заповнюється у такому порядку:

показники рядка податкової накладної, що коригується, зазначаються із знаком «-» окремо в кожній графі;

додається(ються) новий(і) рядок(ки) з виправленими показниками (за потреби), якому(им) присвоюється новий черговий порядковий номер, що не зазначався в податковій накладній;

рядку податкової накладної, що коригується, зазначеному із знаком "-", та новому(им) рядку(ам) з виправленими показниками, що його замінює(ють), присвоюється однаковий порядковий номер групи коригування, який зазначається у графі 2.2 табличної частини розділу Б розрахунку коригування, та наводиться однакова причина коригування.

Пунктом 24 Порядку № 1307 передбачено, що у разі реєстрації в ЄРПН двох і більше податкових накладних, складених на одну операцію з постачання товарів/послуг, постачальник (продавець) складає розрахунок(ки) коригування до податкової(их) накладної(их), зайво складеної(их) на операцію, за якою в ЄРПН вже зареєстрована податкова накладна, з типом причини 20 у  порядку, визначеному цим пунктом.

У разі складання розрахунку коригування з типом причини 20 до податкової накладної, зайво складеної на операцію, за якою в ЄРПН вже зареєстрована податкова накладна, до якої раніше не складався розрахунок коригування, такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем), який був зазначений у податковій накладній, що коригується, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.

Такий розрахунок коригування складається лише у разі, якщо в ЄРПН зареєстровано дві або більше податкових накладних, складених на одну й ту ж операцію з постачання товарів/послуг (тобто усі реквізити таких податкових накладних (крім номера), у тому числі дата їх складання, мають однакове значення).

Частиною 2 статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до пункту 1 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (далі - Порядок № 21), до податкової декларації з податку на додану вартість вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

Платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в податковій звітності. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункт 6 розділу III Порядку № 21).

Щодо питання 1

Податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, на дату виникнення податкових зобов’язань виходячи із обсягу здійсненої операції та лише за умови, що така господарська операція мала місце (або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних періодах).

Податкова накладна, складена на суму меншу, ніж фактичний обсяг здійсненої операції, є такою, що не відповідає нормам ПКУ та первинним документам. До такої податкової накладної на дату виявлення помилки платник податку – постачальник товарів/послуг має скласти розрахунок коригування для виведення в нуль її показників (у порядку, визначеному пунктом 23 Порядку № 1307). Одночасно такий платник податку зобов’язаний на дату виникнення податкових зобов’язань скласти податкову накладу за операцією з постачання товарів/послуг, у якій вказати вірний обсяг здійсненої операції.

Якщо платником податку за однією операцією з постачання товарів/послуг складено та зареєстровано в ЄРПН дві податкові накладні (тобто одна з таких податкових накладних  є зайво складеною),  то до такої зайво складеної податкової накладної може бути складений розрахунок коригування з типом причини 20 у порядку, встановленому пунктом 24 Порядку № 1307. При цьому такий розрахунок коригування може бути зареєстрований в ЄРПН лише у разі, якщо платником податку за однією операцією складено та зареєстровано в ЄРПН дві (або більше) ідентичні податкові накладні. У разі наявності розбіжностей у таких податкових накладних (зокрема, відрізняється дата їх складання або будь-який інший показник), розрахунок коригування з типом причини 20 не може бути зареєстрований в ЄРПН. У цьому випадку до зайво складеної податкової накладної складається розрахунок коригування у загальному порядку, визначеному пунктом 23 Порядку № 1307.

Щодо питання 2

Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

Отже, в податковій звітності з ПДВ платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній / розрахунку коригування.

Суми ПДВ, зазначені у податковій накладній, зайво складеній за операцією, яка не відповідає даним бухгалтерського обліку платника податку, та у розрахунку коригування до неї, не підлягають відображенню у податковій звітності платника податку.

Податкові зобов’язання за операцією з постачання товарів/послуг повинні бути нараховані постачальником та відображені у складі податкової звітності з ПДВ за той звітний (податковий) період, у якому настала перша подія за такою операцією, визначена відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ, на підставі даних бухгалтерського обліку, у тому числі якщо податкова накладна за такою операцією складена з помилками, які потребують виправлення, та незалежно від того, виправлені такі помилки чи ні до закінчення звітного періоду чи на дату подання податкової декларації.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.