X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.01.2022 р. № 254/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                             (далі – Банк) щодо подання податкових декларацій з податку на прибуток (далі – податкові декларації) за 2019, 2020 рік та відображення від’ємного значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток, сформованого у
2018 році та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),  повідомляє таке.

Як зазначено у зверненні, на підставі постанови Правління Національного банку України «Про віднесення ПАТ «» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд) прийнято рішення «Про запровадження тимчасової адміністрації у АТ «», згідно з яким запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у Банку.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України
«Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію
ПАТ «» виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення «Про початок процедури ліквідації АТ «» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку» згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації АТ «» та призначено уповноважену особу Фонду на ліквідацію Банку.

Пов’язаними особами Банку у 2017 році оскаржено вказані постанови НБУ та рішення Фонду.

Постановою адміністративного суду позов визнано протиправним та скасовані вказані постанови НБУ та рішення Фонду (справа № «»).

Як зазначає платник, повноцінну роботу уповноваженої особи Фонду фактично було заблоковано. Одним із наслідків втрати Фондом контролю над Банком є те, що Банк перебуваючи платником податку на прибуток на загальних підставах втратив можливість подавати податкову звітність починаючи зі звітного періоду – I квартал 2019 року.

Платник повідомив, що Банк не мав можливості подати декларації та фінансову звітність за 2019, 2020 роки включно.

 У декларації, що була подана за останній період перед втратою Фондом контролю над Банком – 2018 (річна) відображений від’ємний об’єкт оподаткування з податку на прибуток.

У платника виникло питання:

Чи має право Банк включити при складанні декларації за 2021 рік значення від’ємного об’єкта оподаткування з податку на прибуток минулого звітного періоду, яке було сформоване у 2018 році?

Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Кодексу податкова декларація, розрахунок, звіт – документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (п. 49.2 ст. 49 Кодексу). 

Згідно п. 137.4 ст. 137 Кодексу податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.

Відповідальність за порушення термінів подання податкових декларацій з податку на прибуток підприємств встановлена п. 120.1 ст. 120 Кодексу.

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Згідно з п.п.140.4.4 п. 140.4 ст. 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Положення цього підпункту застосовуються з урахуванням пункту 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу.

Отже, враховуючи те, що платник податку на прибуток не подавав податкові декларації з податку на прибуток за попередні звітні періоди (2019, 2020 роки), то від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток підприємств, що виникло з результатами діяльності за 2018 рік, не враховується у податковій декларації з податку на прибуток підприємств, що подаватиметься, починаючи зі звітних періодів 2021 року.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.