X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.01.2022 р. № 259/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення (далі – ТОВ) щодо коригування фінансового результату до оподаткування по операції з продажу корпоративних прав, виражених в іншій, ніж цінні папери, формі та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє.

Згідно із зверненням, ТОВ обліковує на балансі корпоративні права у грошовій формі, доля участі корпоративних прав ТОВ у ТОВ «» складає 50 відсотків. ТОВ складає фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності. Інвестиції у бухгалтерському обліку обліковуються за методом участі у капіталі та перераховувалися на кожну звітну дату минулих податкових періодів.

Балансова вартість інвестиції станом на 30.09.2021 менша, ніж собівартість придбання, яка була сплачена за неї грошовими коштами у минулих податкових періодах.

ТОВ є засновником ТОВ «» – резидента України. ТОВ має намір здійснити продаж корпоративних прав в ТОВ «» за орієнтованою ціною, яка дорівнює справедливій балансовій вартості інвестицій (що нижче номінальної вартості) та буде підтверджена оцінкою ринкової вартості корпоративних прав, проведеною незалежним оцінювачем.

У платника виникло питання:

у разі продажу корпоративних прав за ціною нижче номіналу чи виникатимуть у бухгалтерському обліку витрати, які будуть зменшувати об’єкт оподаткування податком на прибуток?

Відповідно до п.п. «б» п.п. 14.1.81 п. 14.1 ст. 14 Кодексу інвестиції –господарські операції, які передбачають придбання основних засобів, нематеріальних активів, корпоративних прав та/або цінних паперів в обмін на кошти або майно.

Корпоративні права – права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені положеннями Кодексу.

Кодексом не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, за умови, що такі операції не підпадають під визначення контрольованих з метою трансфертного ціноутворення відповідно до ст. 39 Кодексу.

Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій встановлено
ст. 140 Кодексу.

Згідно з п.п. 140.4.1 п. 140.4 ст. 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування).

Відповідно до п.п. 140.5.3 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.

Отже, фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств та збільшується на суму втрат від інвестицій в дочірні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Отже, з питання порядку формування витрат у бухгалтерському обліку за операціями з продажу корпоративних прав, виражених в іншій, ніж цінні папери, формі за ціною нижче номіналу, пропонуємо звернутися до Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).