Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ при здійсненні передачі майна в управління і постачання послуг із управління майном за відповідним договором та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, за результатами проведення конкурсу з відбору управителя для частини розташованого на території України магістрального нафтопродуктопроводу укладено договір на управління активами (майном) (далі – Договір УМ) між Установником управління та Товариством (далі – Управитель).
Згідно з умовами Договору УМ Установник управління передає Управителеві на строк, до 30.06.2026 майно, безпосередньо задіяне у забезпеченні виробничої діяльності технологічного комплексу, розташованого на території України частини магістрального нафтопродуктопроводу в управління, а Управитель зобов’язується за плату здійснювати від свого імені управління активами, що передаються в управління.
На період управління активами Управитель має права та обов’язки щодо провадження господарської діяльності з транспортування, зберігання, перевалки на автомобільний та залізничний транспорт нафтопродуктів та іншої, не забороненої чинним законодавством, господарської діяльності з використанням активів.
Прийняття Управителем активів в управління за Договором УМ, наявність активів на балансі Управителя не призводить до виникнення в Управителя права власності, а також права довірчої власності на активи. Управління активами Управителем не призводить до виникнення у нього будь-яких непередбачених законодавством переважних прав перед третіми особами щодо активів. Управитель не має права відчужувати активи, прийняті ним в управління (пункт 3.2 Договору УМ).
Активи мають бути відокремлені від іншого майна Управителя та обліковуватись в Управителя на окремому балансі, щодо таких активів ведеться окремий облік (пункт 3.3 Договору УМ). Розрахунки, пов’язані з управлінням активами, здійснюються на окремих банківських рахунках (пункт 3.4 Договору УМ).
Управитель має право залучати третіх осіб до надання робіт чи послуг, які необхідні для виконання Договору УМ та управління активами, зокрема, але не обмежуючись: послуги з охорони активів, сервісні чи ремонтні роботи, тощо (пункт 3.6 Договору УМ).
Управитель має право залучати обігові кошти (інші товарно-матеріальні цінності, які є власністю Управителя, та поповнювати ними відкритий окремий рахунок у банку для здійснення розрахунків, пов’язаних із виконанням умов Договору УМ, з можливістю включення таких коштів (вартості залучених товарно-матеріальних цінностей) до необхідних витрат, за умови погодження таких необхідних витрат з Установником (підпункт 4.3.7 пункту 4.3 Договору УМ).
Доходами від управління за Договором УМ (далі - Доходи від управління) є доходи, одержані Управителем внаслідок управління активами за вирахуванням сум відповідних податків та зборів, які підлягають нарахуванню відповідно до чинного законодавства України та усіх необхідних витрат, зроблених/понесених Управителем у зв’язку з управлінням активами, та які підлягають відшкодуванню Управителю, якщо вони визначені у Договорі УМ або погоджені із Установником управління (пункт 5.3 Договору УМ).
Управитель за кожний звітний місяць строку управління активами має перераховувати до Державного бюджету України 85 відс. від Доходів від управління за вирахуванням податків та зборів, що підлягають сплаті Управителем згідно з чинним законодавством України та необхідних витрат на управління. Щомісячний розмір винагороди Управителя становить 15 відс. від Доходів від управління за вирахуванням, податків та зборів, що підлягають сплаті Управителем згідно з чинним законодавством України, та необхідних витрат на управління (пункт 5.3 Договору УМ).
Необхідними витратами є: витрати, пов‘язані з експлуатацією, поточним утриманням об'єктів нафтопродуктопроводу, охороною, амортизація отриманих в управління активів, загальногосподарські та загальновиробничі витрати, пов'язані з виконання функції Управителя, заробітна плата, податки, тощо (пункт 5.7 Договору УМ).
З метою забезпечення виконання зобов'язань Управителя відповідно до Договору УМ, Управителем укладено з Товариством договір щодо надання/реалізації товарно-матеріальних цінностей Управителю. За таким договором Управителю надаються/реалізуються товарно-матеріальні цінності, визначені сторонами у видаткових накладних/актах приймання-передачі. Товарно-матеріальні цінності (майно), набуті Управителем в результаті управління майном, включаються до складу отриманого в управління майна.
Товарно-матеріальні цінності за таким договором надаються/реалізуються за балансовою/обліковую вартістю, що відображається у видаткових накладних (актах приймання-передачі).
Відшкодування/оплата за таким договором здійснюється щомісячно на підставі підписаних сторонами видаткових накладних (актів приймання-передачі) товарно-матеріальних цінностей шляхом перерахування Управителем безготівкових коштів на поточний рахунок Товариства.
Також між Управителем та Товариством укладено договір щодо надання послуг Управителю для забезпечення виконання останнім умов Договору УМ. За таким договором Управителю надаються послуги, вартість яких підлягає відшкодуванню щомісячно на підставі акту приймання-передачі, підписаного сторонами такого договору.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пунктів 5.2 і 5.3 статті 5 розділу І ПКУ у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Діяльність з управління майном регламентується главою 70 ЦКУ.
Так, за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача).
При цьому майно, передане в управління, має бути відокремлене від іншого майна установника управління та від майна управителя, а також обліковуватися в управителя на окремому балансі, і щодо нього має вестися окремий облік.
Розрахунки, пов'язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку.
Установником управління є власник майна.
Управитель, якщо це визначено договором про управління майном, є довірчим власником такого майна, яким він володіє, користується і розпоряджається відповідно до закону та договору управління майном. Договір про управління майном не тягне за собою переходу права власності до управителя на майно, передане в управління.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь−яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Відповідно до пункту 189.4 статті 189 розділу V ПКУ базою оподаткування для товарів/послуг, що передаються/отримуються у межах договорів комісії (консигнації), поруки, довірчого управління, є вартість постачання таких товарів/послуг, визначена у порядку, встановленому статтею 188 розділу V ПКУ. Дата збільшення податкових зобов'язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 і 198 розділу V ПКУ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, МКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Оскільки, як зазначено у Договорі УМ, прийняття Управителем майна (активів) в управління за Договором УМ та наявність їх на балансі Управителя не призводить до виникнення в Управителя права власності, то передача Установником управління такого майна (активів) Управителю не підпадає під поняття «постачання товарів» у розумінні норм підпункту 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ і, відповідно, податкових наслідків з ПДВ при здійсненні такої передачі в Установника управління не виникає.
Щодо питань 2 - 4
Об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, а не операції із відшкодування витрат та операції з придбання (отримання) товарів/послуг.
Операція Управителя (платника ПДВ) з постачання послуг із управління майном за Договором УМ є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковується податком у загальновстановленому порядку з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ за ставкою 20 відсотків.
При цьому в описаній у зверненні ситуації відшкодування Управителю витрат, понесених Управителем у зв’язку із виконанням Договору УМ, за своєю фактичною сутністю розглядається як компенсація вартості окремих елементів (складових) з яких складається вартість послуг із управління майном за Договором УМ і, відповідно, така сума відшкодування включається до бази оподаткування ПДВ операції з постачання таких послуг.
Операції Управителя з передачі Установнику управління товарів/послуг (результатів управління таким майном) у межах Договору УМ для Управителя (платника ПДВ) є об'єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються податком у загальновстановленому порядку з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ за ставкою 20 відсотків. При цьому база оподаткування ПДВ і податкові зобов’язання з ПДВ за такими операціями визначаються відповідно до пункту 189.4 статті 189 розділу V ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |