X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.02.2022 р. № 276/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей формування податкового кредиту на підставі тимчасової митної декларації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу VПодаткового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснило ввезення на митну територію України нафтопродукти.

Оскільки ціна на нафтопродукти визначалась за формулою Товариством подано митному органу тимчасову митну декларацію та сплачено ПДВ до бюджету.

Після узгодження з постачальником остаточної ціни на такі нафтопродукти Товариством до тимчасової митної декларації було оформлено додаткову митну декларацію.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Якою датою Товариство має право відобразити податковий кредит з ПДВ: датою оформлення тимчасової митної декларації чи датою оформлення додаткової митної декларації?
  2. Чи має право Товариство сформувати податковий кредит з ПДВ одночасно на підставі обох митних декларацій: тимчасової та додаткової датою закінчення процедури митного оформлення товару?
  3. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ, сплачену на підставі митних декларацій при ввезенні товарів на митну територію України, чи зберігається за ним таке право протягом 1095 календарних днів з дати оформлення митної декларації?
  4. Чи має право Товариство включити до податкового кредиту суму ПДВ, сплачену на підставі митних декларацій при ввезенні товарів на митну територію України, в наступних звітних періодах?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, митних платежів регулюються нормами ПКУ та Митного кодексу України (далі - МКУ)(пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу і частина друга статті 1 розділу I МКУ)

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктом «ґ»пунктом 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв’язку з ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Пунктом 198.6 статті 198 розділу V ПКУ передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України).

Згідно із пунктом 201.12 статті 201 розділу V ПКУ у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

Пунктом206.1 статті 206 розділу V ПКУвизначено, що під час ввезення товарів на митну територію України суми податку підлягають сплаті до державного бюджету платниками податку до/або на день подання митної декларації безпосередньо на єдиний казначейський рахунок, крім операцій, за якими надається звільнення (умовне звільнення) від оподаткування.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов’язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 розділу V ПКУ (пункт 198.2 статті 198 розділу V ПКУ). Відповідно до пункту 187.8 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.

Згідно з частиноютретьою статті 257 МКУ митна декларація та інші документи, подання яких митним органам передбачено МКУ, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу. Отже, належним чином оформлена митна декларація (у тому числі на паперовому носії) є підставою для віднесення сум ПДВ до податкового кредиту.

Порядок внесення змін до податкової звітності визначено статтею 50 розділу ІІ ПКУ.

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 розділу ІІ ПКУ у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 розділу ІІ ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених статтею 50 розділу ІІ ПКУ), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Щодо питань 1 та 2

Якщо при здійсненні операцій із ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту платником податку сплачено суму податку до бюджету і така сплата підтверджується митними деклараціями, в тому числі тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, платник податку має право на включення такої суми податку до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду, в якому відбулося оформлення відповідної митної декларації.

При цьому право на включення суми ПДВ до податкового кредиту на підставі належним чином оформленої митної декларації (у тому числі тимчасової та додаткової) виникає у платника податку виключно у межах сплаченої до бюджету суми ПДВ та у тому звітному періоді, в якому оформлено таку митну декларацію (така сума ПДВ не може бути включена до податкового кредиту будь-якого іншого звітного (податкового) періоду).

Щодо питань 3 та 4

У разі, якщо платником податку при здійсненні операції із ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту, сплачені суми ПДВ, зазначені у митній декларації, не були включені до складу податкового кредиту, то платник податку має можливість включити такі суми ПДВ до податкового кредиту того звітного (податкового) періоду, в якому була оформлена митна декларація,шляхом подання уточнюючого розрахунку (з урахуванням строків давності).

Підстави для включення такої суми ПДВ в іншому звітному (податковому) періоді відсутні.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).