Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо оподаткування акцизним податком з роздрібної торгівлі підакцизних товарів та податком на додану вартість тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – тютюнова продукція) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що здійснює операції з постачання тютюнової продукції на митній території України та не є виробником (імпортером) та/або особою, пов'язаною відносинами контролю з виробниками.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо правильності розуміння ним змін, які були внесені, починаючи з 01.01.2022, до ПКУ в частині оподаткування ПДВ та акцизним податком з роздрібної торгівлі при здійсненні операцій з реалізації у роздрібній торгівельній мережі тютюнової продукції, та щодо правильності формування Товариством ціни реалізації тютюнової продукції.
Роз’яснення щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання (реалізації) тютюнової продукції суб’єктом роздрібної торгівлі, який не є виробником (імпортером) такої продукції чи суб'єктом господарювання, який пов'язаний відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі – контрольований суб’єкт господарювання), починаючи з 01.01.2022, та щодо нарахування таким суб’єктом господарювання, починаючи із зазначеної дати, акцизного податку з роздрібної торгівлі, надано в індивідуальній податковій консультації, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій (далі – ІПК), на попередні звернення Товариства.
Зокрема, в ІПК роз’яснено, що відповідно до чинних норм ПКУ, з 1 січня 2022 року, але до дня набрання чинності змінами до Бюджетного кодексу України, суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі повинен здійснювати продаж тютюнової продукції, якщо він не є виробником (імпортером) такої продукції чи контрольованим суб'єктом господарювання, за цінами, не вищими за максимальні роздрібні ціни (далі – МРЦ), збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів, відповідно до абзацу другого підпункту 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ.
Суб’єктами господарювання, які не є виробниками (імпортерами) тютюнової продукції чи контрольованими суб'єктами господарювання, за операціями з постачання тютюнової продукції, для якої встановлені МРЦ, починаючи з 1 січня 2022 року застосовується режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 197.27 статті 197 розділу V ПКУ, незалежно від дати придбання ними такої тютюнової продукції (до 01.01.2022 чи починаючи із зазначеної дати).
В доповнення до роз’яснень, наданих в ІПК, ДПС повідомляє.
З 1 січня 2022 року (але не раніше дня набрання чинності змінами до Бюджетного кодексу України) суб’єкти господарювання, які не є виробниками (імпортерами) тютюнової продукції чи контрольованими суб'єктами господарювання, при здійсненні операцій з роздрібного продажу тютюнової продукції акцизний податок не нараховують.
Починаючи з 01.01.2022 виробники (імпортери) тютюнової продукції та/або контрольовані суб’єкті господарювання за операціями з постачання тютюнової продукції, на яку встановлюються МРЦ, складають податкові накладні на покупців (у тому числі суб’єктів роздрібної торгівлі) виходячи з МРЦ такої тютюнової продукції з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків.
Суб’єкти господарювання (у тому числі суб’єкти роздрібної торгівлі), які придбавають тютюнову продукцію у виробників (імпортерів) чи контрольованих суб'єктів господарювання, за такою придбаною тютюновою продукцією включають суми ПДВ, сплачені при її придбанні, до податкового кредиту на підставі отриманої податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Для операцій з постачання тютюнової продукції, на яку встановлюються МРЦ, що здійснюються такими суб’єктами господарювання, які не є виробниками (імпортерами) тютюнової продукції чи контрольованими суб'єктами господарювання, починаючи з 1 січня 2022 року, застосовується режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 197.27 статті 197 розділу V ПКУ.
При цьому, за товарами/послугами, придбаними для використання (які починають використовуватися) в операціях з постачання, починаючи з 01.01.2022, тютюнової продукції, які звільняються від оподаткування ПДВ, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.
Крім того, ДПС повідомляє, що при наданні індивідуальної податкової консультації не розглядаються питання щодо правильності розуміння платником податку норм податкового законодавства, а також не проводиться оцінка правильності формування тих чи інших показників бухгалтерського та податкового обліку, яка здійснюється під час проведення контрольно-перевірочної роботи.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |