Питання. Я фізична особа-підприємець, перебуваю на спрощеній системі оподаткування є платником єдиного податку 3 групи за ставкою 5%.
Розрахунки з контрагентами за договорами здійснюються в безготівковій формі, тобто грошові кошти надходять виключно на мій банківський рахунок (IBAN).
Для провадження подальшої господарської діяльності у мене є практична необхідність розуміння чи повинен я застосовувати реєстратор розрахункових операцій (РРО) за відсутності готівкових розрахунків в разі перевищення ліміту у 220 розмірів мінімальної заробітної плати моїх доходів, які я отримую безготівково ?
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265). Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до преамбули Закону №265, встановлення норм щодо незастосування РРО та/або ПРРО у інших законах, крім Податкового кодексу України (далі - Кодекс), не допускається.
Розрахунковою операцією у розумінні Закону №265 є - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Отже, обов'язок суб'єкта господарювання застосовувати РРО та/або ПРРО при отриманні оплати за товари (послуги) залежить не від форми оплати, а виникає відповідно до способу здійснення.
Згідно пункту 2 статті 9 РРО та/або ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються:
- при виконанні банківських операцій, крім: операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, якщо такі операції виконуються не в касах банків;
- операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування, за винятком програмно-технічних комплексів самообслуговування, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.
Відповідно РРО та/або ПРРО може не застосовуватись фізичною особою-підприємцем незалежно від обсягу доходу протягом календарного року при отриманні оплати виключно у безготівковій формі, зокрема:
- шляхом переказу коштів із поточного рахунку на поточний рахунок через установу банку;
- шляхом внесення коштів через касу банку (у тому числі онлайн-банкінг), з використанням реквізитів рахунку, зазначених відповідно до Національного стандарту України "Фінансові операції. Правила формування міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні (IBAN Registry:2009, NEQ). ДСТУ-Н 7167:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 №454;
- у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку.
Здійснення розрахунків з використанням банківських установ та/або ПТКС, що належать банкам, не відноситься до розрахункових операцій в розумінні Закону №265.
Водночас, відповідно до абзацу другого п. 14 розділу I «Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів», затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 за №492, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 17.12.2003 за №1172/8493 (далі - Інструкція №492), забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб - резидентів здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов'язані із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.
Разом з тим, відповідно до п. 5 Інструкції №492 клієнти мають право відкривати рахунки в будь-яких банках України відповідно до власного вибору для забезпечення своєї господарської / підприємницької / інвестиційної / незалежної професійної діяльності / діяльності, яка не пов'язана з підприємницькою, і власних потреб.
Тобто, поточний рахунок фізичної особи - підприємця, що відкривався для власних потреб, не може бути використаний для проведення операцій, пов'язаних з веденням підприємницької діяльності.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |