X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.02.2022 р. № 353/ІПК/99-00-07-05-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення
фізичної особи – підприємця (далі – Підприємець)
від          про надання індивідуальної податкової консультації, що надійшло з Головного управління ДПС у Вінницькій області листом
від       №      (вх. ДПС №
від  ), та в порядку статті 52 Податкового кодексу України
(далі – Кодекс) повідомляє.

Підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку 2 групи) та здійснює діяльність у сфері торгівлі.

Відповідно до звернення, Підприємець просить надати роз’яснення щодо обов’язку застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО), за умови надання клієнтам наступних способів оплат (в контексті звернення):

онлайн оплата картками Visa та MasterCard за допомогою сервісу WayForPay;

переказ грошових коштів на розрахунковий рахунок ПриватБанку;

післяплата за товар при отриманні товару через кур’єрську службу;

«Покупка частинами» від monobank – оплата товару декількома платежами.

Також, Підприємець просить роз’яснити порядок видачі коштів у разі повернення товару.

Щодо першого питання.

Правові засади застосування РРО та/або ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

У відповідності до преамбули Закону № 265, встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.

За визначенням, наведеним у статті 2 Закону № 265, розрахункова
операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки
оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Обов’язок застосування РРО/ПРРО залежить не від форми розрахункових операцій та/або наявності того чи іншого зареєстрованого КВЕД, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції суб’єкта господарювання, які чітко визначенні законодавством, в тому числі, нормами його прямої дій, які встановлюють винятки із загальних правил.

Пунктами 1 та 2 статті 3 Закону № 265 передбачено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Обов’язок застосування РРО/ПРРО залежить не від форми розрахункових операцій, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції суб’єкта господарювання, які чітко визначенні законодавством, в тому числі, нормами його прямої дій, які встановлюють винятки із загальних правил.

Законодавство України ототожнює готівкові розрахункові операції з розрахунковими операціями, здійсненими за допомогою POS-терміналів та реквізитів платіжних карток установ банків, що проводяться суб’єктами господарювання всіх форм власності, у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Застосування РРО/ПРРО залежить не від форми розрахункових операцій, а від способу їх здійснення.

За визначеннями, наведеними у Законі України від 3 вересня 2015 року № 675-VIII "Про електронну комерцію" (далі Закон № 675-VIII), еквайринг - послуга технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі; платіжна картка - електронний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів з рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором. Система WayForPay є платіжним сервісом ТОВ ФК "ВЕЙ ФОР ПЕЙ" відповідно, призначена для спрощення проведення розрахунків між фізичними особами, юридичними особами та/або фізичними особами-підприємцями в мережі Інтернет за допомогою персональних комп'ютерів та/або інших мобільних пристроїв та з використанням банківських платіжних карток. За своїм змістом вона є системою для надання послуг з еквайрингу у дистанційному режимі.

Тобто у разі застосування реквізитів банківської платіжної картки продавця при розрахунку за проданий товар за допомогою платіжного сервісу WeyForPay дана операція підпадає під визначення розрахункової операції у розумінні Закону № 265, та оформлюється відповідний розрахунковий документ щодо оплати в безготівковій формі товару. При доставці поштою або кур'єрською службою товару, придбаного на умовах передоплати із застосуванням платіжного сервісу WayForPay, суб'єкт господарювання повинен вкласти у поштове відправлення раніше роздрукований з використанням РРО/ПРРО розрахунковий документ, установленої законодавством форми і змісту, на повну суму проведеної операції, що підтверджує факт купівлі-продажу товарів.

У другому випадку, при переказі коштів покупцем за реквізитами на поточний рахунок продавця в форматі IBAN (відкритий у ПриватБанку) є аналогічними тим, що здійснені за допомогою відділень банківських установ (з поточного рахунку на поточний рахунок чи/або онлайн банкінгу) та не потребує застосування РРО/ПРРО оскільки не мають ознак розрахункових операцій у розумінні Закону № 265.

У випадку післяплати за товар при отриманні товару через кур’єрську службу.

Статтею 664 Цивільного кодексу України передбачено:

  1. обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар та надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару;
  2. Якщо з договору купівлі-продажу не випливає обов'язок продавця доставити товар або передати товар у його місцезнаходженні, обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент здачі товару перевізникові або організації зв'язку для доставки покупцеві.

Згідно Закону № 675-VIII реалізація товару дистанційним способом - укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному цим Законом, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв'язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або із зразками товару під час укладення такого договору. При цьому споживач має бути повідомлений про всі обставини, які супроводжують виконання продавцем умов договорів купівлі продажу.

У разі поставки товару з післяплатою за нього у кур’єрській службі, фіскальний чек, що підтверджує операцію купівлі-продажу та передачу права власності при отриманні оплати товару, видається кур’єрською службою. В зв’язку з тим, що у Вашому запиті не наведені обставини, за яких уповноважений Продавцем кур’єр передає кошти фінансовій установі, для подальшого переказу на його рахунок, операція яка не зазначена в запиті не описується. Безпосередньо переказ з розрахункового рахунку фінансовою установою на рахунок Продавця коштів не потребує застосування РРО/ПРРО. 

Що стосується використання фінансової послуги “Оплата частинами” через систему Monobank на розрахунковий рахунок Продавця (за реквізитами розрахункового рахунку ФОПа в форматі IBAN, як зазначено в запиті) є аналогічними тим, що здійснені за допомогою відділень банківських установ
(з розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок чи/або онлайн банкінгу) та не потребує застосування РРО/ПРРО.

Щодо другого питання.

Обов’язкові реквізити, що мають містити видаткові чеки, визначені пунктом 2 розділу ІІІ Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 (далі – Положення).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Положення фіскальний касовий чек видачі коштів – розрахунковий документ/електронний розрахунковий документ,
 

створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) РРО/ПРРО під час проведення розрахунків у разі видачі коштів покупцеві під час повернення товару, рекомпенсації послуги, прийнятті цінностей під заставу та в інших випадках. Фіскальний касовий чек видачі коштів за формою № ФКЧ-2 наведений в додатку 2 до цього Положення.

Закон № 265 не розглядає РРО/ПРРО як непов’язані між собою різні пристрої (програмно-технічні комплекси), а лише враховує особливості їх застосування. Нормативно-правові акти, що розробленні на виконання
Закону № 265, однаково можуть бути застосовані як до РРО, так і до ПРРО
в частині, яка окремо не регулює застосування конкретного виду реєстраторів. Не є виключенням і
порядки застосування РРО/ПРРО, затверджені
наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547.

Пунктом 7 розділу ІІІ Порядку застосування РРО визначено, що реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від’ємної суми, з видачею чека за формою № ФКЧ-2.

При цьому забороняється реєструвати через РРО від’ємні суми з використанням операції «сторно».

Враховуючи те, що порядком застосування ПРРО, також розробленому на виконання статей 3 та 4 Закону № 265, окремо не визначено обов’язок та порядок складання акта про видачу коштів, то у цьому випадку необхідно користуватися загальними положеннями Порядку застосування РРО.

Таким чином, за фактом видачі коштів споживачеві, така розрахункова операція має бути проведена через РРО/ПРРО зі створенням та видачею відповідного розрахункового документа.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.