Головне управління ДПС у Київській області розглянуло звернення ФОП (далі – Підприємець) _____ ______ про надання індивідуальної податкової консультації щодо застосування реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО) або програмного реєстратора розрахункових операцій (далі - ПРРО), та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Відповідно запиту, Підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування третьої групи, здійснює роздрібну торгівлю продуктами харчування та не здійснює торгівлю підакцизними товарами. В одному приміщенні з Підприємцем проводить господарську діяльність фізична особа-підприємець, яка здійснює торгівлю підакцизними товарами – алкогольними напоями.
Підприємець просить надати роз’яснення:
1. Чи є торгівля в одному приміщенні двох фізичних осіб – підприємців торгівлею в одному торгівельному об’єкті?
2. Чи має право Підприємець не застосовувати РРО та/або ПРРО при роздрібному продажу харчових продуктів, за умови, якщо в одному приміщенні з ним проводить господарську діяльність фізична особа – підприємець, яка здійснює торгівлю алкогольними напоями?
Щодо питання 1.
Правові засади застосування РРО та/або ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).
З 01.01.2022 застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим для фізичних осіб –підприємців – платників єдиного податку ІІ-IV групи при продажу товарів, робіт та послуг, у разі здійснення ними розрахункових операцій у розумінні Закону № 265.
Відповідно до визначень, наведених у статті 2 Закону № 265, розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Пунктами 1 та 2 статті 3 Закону № 265 передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні РРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний РРО операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000р. №1336 (далі – Постанова №1336) затверджено перелік форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п.1 Постанови №1336 (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2021 року №1359) дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій при здійсненні роздрібної торгівлі на території села товарами (крім підакцизних товарів), що здійснюється фізичними особами – підприємцями, які сплачують єдиний податок. Цей пункт не застосовується за наявності хоча б однієї з таких умов:
Визначення понять у сфері торгівлі встановлюється Національним стандартом України, згідно якого торговельний об’єкт – це майновий комплекс, який займає окрему капітальну споруду або який розміщено в спеціально призначеному та обладнаному для торгівлі приміщенні іншої капітальної або некапітальної споруди та має приміщення для провадження торговельної діяльності. Торговельний об’єкт у роздрібній торгівлі призначений для організування продажу товарів кінцевим споживачам і надання їм торговельних послуг.
Враховуючи викладене, та як відповідь на питання повідомляємо, що торгівля в одному приміщенні двох фізичних осіб – підприємців є торгівлею в одному торгівельному об’єкті.
Щодо питання 2.
У разі, якщо в торговельному об’єкті на території села здійснюється роздрібна торгівля підакцизними товарами, то Підприємець, який перебуває на спрощеній системі оподаткування при здійсненні розрахункових операцій в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язаний застосовувати РРО та/або ПРРО.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |