Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення
про надання індивідуальної податкової консультації щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій при оплаті товарів, коли покупці здійснюють оплату на поточний банківський рахунок з реквізитами IBAN, і якщо у банківській виписці з цього рахунку наводиться інформація про платника-покупця – його прізвище та номер його рахунку IBAN, з якого були надіслані грошові кошти, та в межах своїх повноважень повідомляє наступне.
Відповідно до запиту ФОП перебуває на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку 2 групи), не є платником ПДВ та здійснює торгівельну діяльність косметичною продукцією.
ФОП звернувся з проханням надати відповідь на наступне питання:
Чи розрахунковими в розумінні Закону №265 операції з оплати товарів, коли покупці здійснюють оплату на поточний банківський рахунок ФОП у банку з реквізитами IBAN, і якщо у банківській виписці з цього рахунку наводиться інформація про платника-покупця – його прізвище та номер його рахунку IBAN, з якого були надіслані грошові кошти?
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 21 Податкового кодексу України від 02.12.2010
№ 2755-VI (зі змінами та доповненнями) (далі – ПКУ), посадові особи контролюючих органів зобов’язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Правовідносини у сфері застосування РРО регулюються ПКУ та Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).
Чинна редакція Закону № 265 визначає правові засади застосування РРО та програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.
Відповідно до статті 2 Закону № 265 розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Місце проведення розрахунків – місце, де здійснюються розрахунки із реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону № 265).
Згідно зі статтею 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї РРО чи дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Статтею 9 Закону № 265 визначено при яких умовах суб’єкти господарювання можуть РРО та/або ПРРО, та розрахункові книжки не застосовувати.
Враховуючи зазначене, у відповідь на питання повідомляємо, у разі продажу товарів з повною передплатою на поточний рахунок продавця (за реквізитами у форматі IBAN), РРО та/або ПРРО може не застосовуватись. В поштове відправлення вкладається документ на товар: товарний чек, накладна, тощо. У разі здійснення розрахунків в інший спосіб – готівкою, платіжною карткою (в т.ч. картка-ключ), тощо – застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим.
Слід зазначити, зазначена позиція знайшла своє відображення в листі Голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України Гетманцева Д.О. від 30.12.2021 № 04-32/10-2021/409504 «Щодо застосування РРО/ПРРО з 1 січня 2022 року».
У відповідності до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |