Державна податкова служба України розглянула звернення щодо необхідності реєстрації особи як платника ПДВ та перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності і, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство є платником податку на прибуток підприємств та платником ПДВ.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи зобов’язаний орган, який подає заяву на акредитацію в Національне агентство з акредитації України, чи діючий орган з оцінки відповідності, що не підпадає під обов’язкову реєстрації як платник ПДВ, перебувати у статусі платника ПДВ?
2. Чи може орган, який подає заяву на акредитацію в Національне агентство з акредитації України, чи діючий орган з оцінки відповідності застосовувати спрощену систему оподаткування обліку та звітності (бути платником єдиного податку третьої групи) не перебуваючи при цьому у статусі платника ПДВ?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено главою 1 розділу XIV ПКУ.
Згідно з пунктом 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV ПКУ суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на 4 групи платників єдиного податку. Зокрема, до третьої групи належать фізичні особи - підприємці які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Згідно з пунктом 297.1 статті 297 глави 1 розділу XIV ПКУ платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема з ПДВ (операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, крім ПДВ, що сплачується фізичними особами та юридичними особами, які обрали ставку єдиного податку, визначену підпунктом 1 пункту 293.3 статті 293 глави 1 розділу XIV ПКУ (3 відсотки доходу - у разі сплати ПДВ згідно з ПКУ), а також що сплачується платниками єдиного податку четвертої групи).
Відповідно до пункту 293.3 статті 293 глави 1 розділу XIV ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:
1) 3 відс. доходу - у разі сплати ПДВ згідно з ПКУ;
2) 5 відс. доходу - у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.
Підпунктом 4 пункту 293.8 статті 293 глави 1 розділу XIV ПКУ встановлено що ставка єдиного податку, визначена для третьої групи у розмірі 3 відс., може бути обрана:
а) суб'єктом господарювання, який зареєстрований платником податку на додану вартість відповідно до розділу V ПКУ, у разі переходу ним на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу;
б) платником єдиного податку третьої групи, який обрав ставку єдиного податку в розмірі 5 відсотків, у разі добровільної зміни ставки єдиного податку шляхом подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися нова ставка, та реєстрації такого платника єдиного податку платником податку на додану вартість у порядку, встановленому розділом V ПКУ;
в) суб'єктом господарювання, який не зареєстрований платником податку на додану вартість, у разі його переходу на спрощену систему оподаткування або зміни групи платників єдиного податку шляхом реєстрації платником податку на додану вартість відповідно до розділу V ПКУ і подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування або зміни групи платників єдиного податку не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, в якому здійснено реєстрацію платником податку на додану вартість.
Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180-183 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.
Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу І та пунктом 180.1 статті 180 розділу V ПКУ, зокрема юридична особа, створена відповідно до закону у будь-якій організаційно-правовій формі.
Статтями 181 та 182 розділу V ПКУ визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватись як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.
Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ) зобов'язана зареєструватися як платник ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 розділу V ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.
При цьому слід зазначити, що для цілей оподаткування ПДВ платником ПДВ є особа, яка проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 243 Митного кодексу України), незалежно від того, чи досягає вона загальної суми від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, визначеної пунктом 181.1 статті 181 розділу V ПКУ, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством (підпункт 6 пункту 180.1 статті 180 розділу V ПКУ).
Згідно з пунктом 182.1 статті 182 розділу V ПКУ якщо особа, яка відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ не є платником податку у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій відсутні або є меншими від встановленої зазначеною статтею суми, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник ПДВ, така реєстрація здійснюється за її заявою.
До загального обсягу оподатковуваних операцій (загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ) для цілей реєстрації особи як платника ПДВ включається обсяг операцій, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставками: 0 відс., 7 відс., 14 відс. та 20 відс., а також операцій, що звільняються від оподаткування ПДВ.
Обсяг операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу оподатковуваних операцій не враховується.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Якщо особа (у тому числі Товариство) не підпадає під обов’язкову реєстрацію як платника ПДВ відповідно до підпункту 6 пункту 180.1 статті 180 та пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ, то додаткових підстав для здійснення такої обов’язкової реєстрації нормами ПКУ не передбачено, окрім випадку коли така особа (у тому числі Товариство) вирішила обрати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, визначену для третьої групи платників єдиного податку із сплатою єдиного податку за ставкою 3 відс. (у разі сплати ПДВ згідно з ПКУ).
Щодо питання 2
У випадку застосування особою (у тому числі Товариством) спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, яка визначена для третьої групи платників єдиного податку із сплатою єдиного податку за ставкою 5 відс. (у разі включення ПДВ до складу єдиного податку), перебування такої особи (у тому числі Товариства) у статусі платника ПДВ нормами ПКУ не передбачено.
У випадку застосування особою (у тому числі Товариством) спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, яка визначена для третьої групи платників єдиного податку із сплатою єдиного податку за ставкою 3 відс. (у разі сплати ПДВ згідно з ПКУ), перебування такої особи (у тому числі Товариства) у статусі платника ПДВ є обов’язковим.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |