X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.05.2022 р. № 483/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів за межами митної території України та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ),  повідомляє.

У своєму зверненні платник податку повідомив, що має намір придбати товар за межами  митної території України та надалі поставити такий товар нерезиденту за межами митної території України (без ввезення такого товару на митну територію України). Також з метою транспортування такого товару за межами митної території України платник податку планує отримати послуги перевезення від нерезидента.

Враховуючи вищевикладене, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань.

    1. Щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з придбання товару за межами  митної території України та подальшого постачання такого товару за межами митної території України без його ввезення на митну територію України, відображення таких операцій у податковій звітності з ПДВ та складання податкових накладних за такими операціями.

4.        Щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання платнику податку нерезидентом послуг з перевезення товару за межами митної території України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:

постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;

постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ;

ввезення товарів на митну територію України;

вивезення товарів за межі митної території України;

постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. З метою оподаткування ПДВ до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.

Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Правила визначення місця постачання товарів та послуг встановлено статтею 186 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктом 186.1 статті 186 розділу V ПКУ місцем постачання товарів, зокрема, є:

фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання;

місце, де товари перебувають на час початку їх перевезення або пересилання, у разі якщо товари перевозяться або пересилаються продавцем, покупцем чи третьою особою.

Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).

Щодо питань 1-3

Враховуючи те, що у ситуації, описаній у зверненні, операції з придбання і постачання товарів здійснюються за межами митної території України, а саме товари фактично не ввозяться на митну територію України та не вивозяться за її межі, то за даними операціями не виникає об'єкта оподаткування ПДВ. Такі операції не підлягають відображенню у податковій звітності з ПДВ та податкові накладні за такими операціями не складаються.

Щодо питання 4

З урахуванням норм пункту 186.4 статті 186 розділу V ПКУ, місцем постачання послуг з перевезення є місце реєстрації постачальника. Оскільки, як зазначено у зверненні, послуги з перевезення товарів надаються платнику податку перевізником-нерезидентом, то, операції з постачання таких послуг не підлягають оподаткуванню податком на додану вартість.

Згідно з  пунктом 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.