Державна податкова служба України розглянула звернення
фізичної особи – підприємця ……………………………………. щодо надання індивідуальної податкової консультації стосовно необхідності застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Відповідно до змісту звернення, Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи і планує здійснювати продаж непродовольчих товарів за договорами комісії,виступаючи комісіонером, та за винагороду вчиняючи від свого імені та за рахунок комітента правочини, а саме реалізовувати непродовольчі товари, що належать комітенту на праві власності.
Враховуючи зазначене Підприємець звертається з проханням роз’яснити йому питання:
1. Яку суму необхідно проводити через РРО при прийманні готівкових коштівза товар (у контексті звернення).
2. Яка сума доходу відображається у книзі обліку доходів(у контексті звернення).
Правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року
№ 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
У відповідності до преамбули Закону № 265, встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.
За визначенням, наведеним у статті 2 Закону № 265, розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Пунктами 1 статті 3 Закону № 265 передбачено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Враховуючи зазначене, та як відповідь на питання один повідомляємо, щоу разі приймання готівкових коштів, в рахунок оплати за товар, такі розрахункові операції, мають бути проведенні через РРО/ПРРО на повну суму покупки та видачою відповідного розрахункового документу споживачу.
Щодо відповіді на питання два повідомляємо, що відповідно до пункту 292.1 статті 296 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця – є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті.
У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п. 292.4 ст. 296 Кодексу).
Пункт 296.1 статті 296 Кодексу визначає, що фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Облік доходів Підприємець може вести в паперовому та/або електронному вигляді.
Враховуючи зазначене Ви, згідно норм Кодексу, ведете облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів (суми отриманої винагороди повіреного (агента)) відповідно до пункту 292.4 статті 296 Кодексу,в книзі обліку доходів (у контексті звернення).
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |