Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей формування податкового кредиту за касовим методом податкового обліку при примусовому стягненні коштів з рахунку в межах виконавчого провадження, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що придбано у постачальника природний газ, який призначається для використання в операціях, за якими застосовується касовий метод податкового обліку. Касовий метод податкового обліку Товариство застосовує відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
Постачальником своєчасно складені та зареєстровані в ЄРПН податкові накладні. В свою чергу, Товариство має заборгованість перед постачальником за придбаний природний газ.
Вказана заборгованість стягується з рахунку Товариства у межах виконавчого провадження та на підставі рішення суду про стягнення з Товариства на користь постачальника заборгованості за поставлений природний газ, 3 відсотків річних, інфляційних втрат та витрат зі сплати судового збору. У межах виконавчого провадження на рахунки Товариства, відкриті у банківських установах, накладено
арешт у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження та основної винагороди приватного виконавця.
У зв’язку з відсутністю на банківських рахунках Товариства грошових коштів у повній сумі стягнення, примусове списання коштів за платіжними вимогами приватного виконавця відбувається у різних податкових періодах в межах сум, наявних на банківських рахунках Товариства на момент стягнення із призначенням платежу: «часткове списання згідно платіжної вимоги по виконавчому провадженню, з зазначенням залишку суми стягнення». Тобто, в платіжних дорученнях банківських установ на списання коштів за виконавчим провадженням не зазначається, що саме включає сума списання: заборгованість за поставлений газ, 3 відсотки річних, інфляційні втрати, витрати зі сплати судового збору, витрати виконавчого провадження чи суму основної винагороди приватного виконавця.
Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Пунктом 187.10 статті 187 розділу V та пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ встановлено, що для окремих категорій платників податку, які здійснюють операції, визначені вказаними пунктами, передбачено застосування касового методу податкового обліку з ПДВ.
Норми пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ поширюються на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 розділу V ПКУ та пункті 198.2 статті 198 розділу V ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2026 року.
Підпунктом 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ визначено, що касовий метод для цілей оподаткування ПДВ - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Правила формування податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ регулюються статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.
За правилами, встановленими пунктом 198.6 статті 198 розділу V ПКУ, платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суми податку, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих у ЄРПН, і не внесені до податкового кредиту протягом 365 календарних днів із дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних через відсутність фактів списання коштів із банківського рахунка (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, мають право на зарахування таких сум до податкового кредиту у звітному податковому періоді, у якому відбулося списання коштів із банківського рахунка (видача з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, але не пізніше ніж через 60 календарних днів із дати такого списання, надання інших видів компенсацій.
В той же час відповідно до абзацу другого пункту 80 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суми податку, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, та не включені до податкового кредиту у зв'язку з відсутністю фактів списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсації вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, мають право на включення таких сум до податкового кредиту у звітному податковому періоді, в якому відбулося списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсації вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, але не більше ніж через 60 календарних днів з дати такого списання, надання інших видів компенсації.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
.Щодо питання 1
При застосуванні платником касового методу податкового обліку суми ПДВ включаються до податкового кредиту на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної за умови її оплати (у тому числі якщо така оплата постачальнику газу здійснюється за рішенням суду у вигляді примусового списання коштів з рахунків).
Якщо оплата за товари/послуги на підставі однієї податкової накладної здійснюється в різних звітних податкових періодах, то суми ПДВ відносяться до податкового кредиту тих звітних періодів, в яких відбувається списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг.
Щодо питання 2
Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу II ПКУ.
Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.
Отже, платник податку самостійно визначає суму, яка стягнута в оплату заборгованості за поставлений йому газ та включає до складу податкового кредиту ту суму ПДВ, яка є оплачена постачальнику відповідно до даних бухгалтерського обліку.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |