X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.05.2022 р. № 553/ІПК/99-00-21-03-02-06

 

Державна податкова служба України розглянула звернення, надіслане листом Головного управління ДПС у Вінницькій області щодо податкових наслідків з ПДВ у випадку списання безнадійної дебіторської заборгованості та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що є правонаступником іншого підприємства. Згідно з передавальним актом платнику податків, як правонаступнику, перейшла дебіторська заборгованість (аванс) іншого підприємства, яка списується правонаступником, як безнадійна.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати  індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:

Чи потрібно правонаступнику нараховувати податкові зобов’язання на дату списання безнадійної дебіторської заборгованості, оскільки списання здійснюється не тією особою, яка попередньо включила суму ПДВ до складу податкового кредиту?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).

Безнадійна заборгованість – це заборгованість, що відповідає одній з ознак, визначених у підпунктах «а» - «и» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу (підпункт 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу IІ Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ визначено статтями 187, 198 і 201 розділу V Кодексу.

Відповідно до пункту 198.7 статті 198 розділу V Кодексу сума від'ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду платника, що реорганізується шляхом:

приєднання, злиття, перетворення, - підлягає перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника у наступному періоді після підписання передавального акта відповідно до законодавства;

поділу, виділення, - підлягає перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом у наступному періоді після підписання розподільчого балансу відповідно до законодавства.

Таке перенесення здійснюється в разі, якщо сума від'ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду платника, що реорганізується, підтверджена документальною перевіркою контролюючого органу.

Пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V Кодексу за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V Кодексу).

З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:

придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;

придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Під господарською діяльністю розуміється діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (підпункт 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє, що у разі, якщо платник податку (реорганізована особа) здійснив попередню оплату (аванс) за товари/послуги та сформував податковий кредит з ПДВ на підставі отриманої від платника податку  (постачальника) податкової накладної, складеної ним до 01.07.2015, але такі товари/послуги у межах терміну позовної давності не були поставлені, та надалі сума від'ємного значення податку (у разі наявності), що виникла у платника податку (реорганізованої особи), була фактично перенесена правонаступнику (платнику ПДВ) такого платника податку (реорганізованої особи), то у податковому періоді, в якому відбувається списання безнадійної дебіторської заборгованості, правонаступнику (платнику ПДВ) необхідно відкоригувати таку суму податкового кредиту. У даному випадку зменшення суми податкового кредиту здійснюється на підставі бухгалтерської довідки.

У разі, якщо платник податку (реорганізована особа) здійснив попередню оплату (аванс) за товари/послуги та сформував податковий кредит з ПДВ на підставі отриманої від платника податку (постачальника) податкової накладної, складеної ним після 01.07.2015 та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних, але такі товари/послуги у межах терміну позовної давності не були поставлені, та надалі сума від'ємного значення податку (у разі наявності), що виникла у платника податку (реорганізованої особи), була фактично перенесена правонаступнику (платнику ПДВ) такого платника податку (реорганізованої особи), то у податковому періоді, в якому відбувається списання безнадійної дебіторської заборгованості, правонаступнику (платнику ПДВ) необхідно нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ за правилами, визначеними пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу.

Поряд з цим повідомляємо, що статтею 36 розділу I Кодексу встановлено, що платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначити відповідність проведення ними операцій.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу).