X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.01.2023 р. № 1/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення
щодобухгалтерського обліку нарахованих процентів за кредитним договором та суми їх часткової компенсації в рамках фінансової державної підтримки суб’єктам малого та середнього підприємництва, а також обліку дисконтування заборгованості за отриманим кредитомта, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),у межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство у межах співпраці з Фондом розвитку підприємництва отримало від банку кредит в рамках програми надання фінансової державної підтримки суб’єктам малого та середнього підприємництва «Доступні кредити 5-7-9%», згідно якої суб’єкту господарювання надається часткова компенсація відсоткових ставок за отриманим кредитом.

При цьому у Товариства виникли питання щодо бухгалтерського обліку господарських операцій за вказаним кредитним договором, в тому числі:

щодо бухгалтерського обліку нарахованих процентів за кредитним договором та їх часткової компенсації в рамках програми фінансової державної підтримки суб’єктів малого та середнього підприємництва;

щодо бухгалтерського обліку дисконтування заборгованості за отриманим кредитом.

Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з  п.п. 21.1.1 п.  21.1 ст. 21 Кодексу посадові особи контролюючих органів зобов’язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з Податковим кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

За умовами п.п. 14.1.1721 п. 14.1 ст. 14 Кодексу індивідуальна податкова консультація - роз'яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.  

Відповідно до п. 52.1 ст. 52 Кодексу платник податків має право звернутися до контролюючих органів за наданням індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.

Крім того п.п.19 1.1.28 п. 19 1.1 ст.19 1Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Надання роз’яснень з питань правомірності застосування положень стандартів бухгалтерського обліку щодо обліку нарахованих процентів за кредитним договором та їх часткової компенсації в рамках програми фінансової державної підтримки суб’єктів малого та середнього підприємництва, а також щодо дисконтування заборгованості за отриманим кредитом не належить до компетенції органів Державної податкової служби України.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності(частина друга ст. 6 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375, встановлено, що Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, зокрема, бухгалтерського обліку та аудиту, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері контролю за дотриманням бюджетного законодавства.

Отже, питання щодо відображення у бухгалтерському обліку нарахованих процентів за кредитним договором та їх часткової компенсації в рамках програми фінансової державної підтримки суб’єктів малого та середнього підприємництва, а також бухгалтерського обліку дисконтування заборгованості за отриманим кредитом, належать до компетенції Міністерства фінансів України.

Відповідно до п. 52 8 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період  до припинення  або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).