X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ОФIС ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКIВ ДФС

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.12.2017 р. № 2980/ІПК/28-10-01-03-11

Офіс великих платників податків ДФС розглянув лист платника щодо визначення операції по «відшкодуванню витрат, зумовлених технологічним споживанням електричної енергії» товаром або послугою з метою заповнення податкової накладної та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - Кодекс) (пункт 1.1 статті І розділу І Кодексу).

Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу І Кодексу поняття, правила та положення, установлені Кодексом та законами з питань митної справи застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу 1 Кодексу. При цьому у разі, якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексу і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.

При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. З метою застосування терміна «постачання товарів» електрична та теплова енергія, газ. нар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).

Правила користування електричною енергією затверджено постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання

електроенергетики України від 17.10.2005 № 910), зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 02.08.1996 за № 417/1442 (далі - Правила № 28).

Відповідно до розділу І Правил № 28 електрична енергія (активна) - це енергоносій, який виступає на ринку як товар, що відрізняється від інших товарів особливими споживчими якостями та фізико-технічними характеристиками (одночасність виробництва та споживання, неможливість складування, повернення, переадресування), які визначають необхідність регулювання та регламентації використання цього товару.

Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб’єктами господарювання, а також між цими суб’єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання, регулюються Господарським кодексом України (далі - ГКУ).

Статтею 67 ГКУ встановлено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюється на основі договорів.

Згідно інформації, наведеної у запиті, між Агентом і Портом укладено Договір на відшкодування витрат зумовлених матеріально-технічним постачанням. Договором визначено, що Порт зобов’язується здійснювати забезпечення Агента предметами матеріально-технічного постачання, а Агент зобов’язується відшкодовувати Порту фактичні витрати, зумовлені таким постачанням. Предметами матеріально-технічного постачання є: електрична енергія, водопостачання, водовідведення, підключення/відюпочення суден до/від мереж порту, тощо.

Слід зазначити, що саме умовами договору визначається сутність здійснюваних операцій між суб’єктами господарювання.

Наприклад, якщо Договором передбачено постачання послуг технічного характеру, при цьому за даним договором Порт окремо отримує компенсацію вартості спожитої при наданні послуг електроенергії, то витрати Порту, пов'язані з відшкодуванням вартості спожитої електроенергії Агентом, є складовою витрат, пов'язаних з наданням послуг технічного характеру. Тоді при наданні Портом послуг технічного характеру, складовою яких є вартість спожитої електроенергії, в гр. 3.3 податкової накладної слід зазначати відповідний код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг.

Разом з тим, наданої у запиті інформації не достатньо для всебічного аналізу обставин здійснення господарської операції та надання обґрунтованої відповіді щодо визначення операції по «відшкодуванню витрат, зумовлених технологічним споживанням електричної енергії» товаром або послугою.

Тобто, надання обґрунтованої відповіді потребує аналізу документів, що дозволяють детальніше ідентифікувати предмет запиту (копії договорів, інших первинних документів, тощо).

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.