X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.01.2023 р. № 54/ІПК/99-00-24-03-03-05

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) на суму грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку учасників бойових дій та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що Законом України від 14 травня 2015 року № 426-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни» внесено зміни до Закону України 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504), а саме розділ ІІІ доповнено ст. 16².

Так, відповідно до ст. 16² Закону № 504, зокрема учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

При цьому платник податків вважає, що зазначена відпустка не належить до виду щорічних відпусток, а отже на неї не поширюються норми, передбачені для щорічних відпусток щодо поділу на частини перенесення на інший період, виплати грошової компенсації під час звільнення тощо.

Водночас згідно з рішенням Верховного Суду України від 16 травня 2019 року у зразковій справі № 620/4218/18 зазначено, що додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни, яка визначена ст. 16² Закону № 504 підлягає грошовій компенсації при звільненні з військової служби за всі роки військової служби, у яких військовослужбовці не скористались своїм правом на зазначену відпустку.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи потрібно нараховувати та сплачувати єдиний внесок із сум грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку учасників бойових дій у таких випадках:

у добровільному порядку, не пізніше дня звільнення з військової служби;

у добровільному порядку після звільнення з військової служби (через відсутність коштів на дату звільнення);

за рішенням суду після звільнення з військової служби.

Згідно із частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Платниками єдиного внеску відповідно до абзацу сьомого п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 є, зокрема військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, зокрема, для військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), у тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу».

Для платників, зазначених в абзаці сьомому п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464, єдиний внесок нараховується, зокрема на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи та компенсації відповідно до законодавства (абзац другий пункту 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Єдиний внесок для всіх платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску (частина п’ята ст. 8 Закону № 2464).

Отже, сума грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку, яка нараховується та виплачується військовослужбовцям у місяці їх звільнення, не пізніше дня їх звільнення з військової служби, є базою нарахування єдиного внеску.

Разом з тим сума грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку, що виплачується після звільнення військовослужбовця з військової служби, не є базою нарахування єдиного внеску, незалежно від порядку її виплати, а саме у добровільному порядку або на підставі рішення суду.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.