Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску(далі – Розрахунок), та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається у відповідності до норм законодавства, які діяли в 2021 році.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що в результаті реорганізації з 20.01.2021 було приєднано в якості .
Платником податків у лютому та березні 2021 року неодноразово було здійснено спроби подати Розрахунок за січень 2021 року від імені , але Розрахунок не було прийнято та вказано склад помилки в Квитанції№ 2 «Звіт подано за період дії об’єднаної звітності».
Також було здійснено спробу подати зазначений Розрахунок по ліквідованому підприємству за новою формою, алевін знову не був прийнятий та вказано склад помилки в Квитанції№ 2 «Платник не перебуває на обліку в установі ДПС ».
Разом з тим платником податків правонаступником по ліквідованому підприємству подано уточнюючий Розрахунок з ознакою 034, але Розрахунок не був прийнятий, склад помилки в Квитанції№ 2 «Ліквідованого страхувальника з кодом не вдалось визначити в ПФУ».
Платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості внесення в базу даних Розрахунокза січень 2021 року по ліквідованому підприємству правонаступником.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внескуна загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Відповідно до частини другої ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов’язанийподавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Кодексом. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом України та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Наказами Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773«Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4»(далі – наказ № 773) затверджено форми та Порядок заповнення і подання податковими агентами (далі – Порядок).
Відповідно до п.п. 5 п. 9 розділу V Порядку, у разі виявлення платником єдиного внеску або його правонаступником в Д1, Д2 або Д3 до Розрахунку помилки лише в реквізитах, що стосуються застрахованої особи та не стосуються сум нарахованого єдиного внеску, у відповідному додатку з типом «Звітний новий» або «Уточнюючий» проводиться коригування лише за рядками, які уточняються на підставі інформації з попередньо поданого Розрахунку з типом «Звітний» або «Звітний новий» у порядку, визначеному абзацом п’ятим п. 6 розділу V Порядку.
Водночас абзацом п’ятим п. 6 розділу V Порядку встановлено, що для заміни одного помилкового рядка іншим потрібно виключити помилкову інформацію відповідно до абзацу другого цього пункту та ввести правильну інформацію відповідно до абзацу третього цього пункту, тобто повністю заповнити два рядки, один з яких виключає попередньо внесену інформацію, а другий вносить правильну інформацію. У такому разі в першому рядку відповідної графи указується «1» – рядок на виключення, а в другому – «0» – рядок на введення.
Таким чином, Порядком не передбачено виправлення правонаступником помилок за ліквідованого страхувальника, які стосуються сум нарахованого єдиного внеску.
Крім тогоп. 3 наказу № 773 встановлено, що Розрахунок за формою, затвердженою наказом № 773, перший раз подається за I квартал 2021 року.
Враховуюче викладене, оскільки процедура реорганізації шляхом приєднання «» до « » відбувалася у І кварталі 2021 року, то подання Розрахунку повинно здійснюватися за новою формою.
Разом з цимвідповідно до ст. 141 Закону № 2464 Пенсійний фонд України та його територіальні органи зобов’язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєструзагальнообов'язкового державного соціального страхування (далі – Державний реєстр), а також здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до Державного реєстру.
Отже, з питання щодо внесення змін до Державного реєстру, у зв’язку із помилкою щодо сум нарахованого єдиного внеску, допущеною ліквідованим страхувальником, доцільно звернутися до Пенсійного фонду України.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того,тимчасово, на період до припиненняабоскасуваннявоєнного стану на територіїУкраїни, введеного Указом Президента України «Про введеннявоєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введеннявоєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справлянняподатків і зборівздійснюється з урахуваннямособливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п.52.2 ст.52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |