Державна податкова служба України розглянула лист щодо застосування п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Податкового кодексу України (далі – Кодекс)та, керуючись ст. 52 Кодексу, повідомляє.
Відповідно до наданої інформації, корпоративний інвестиційний фонд (далі – фонд) уклав договір та оплатив забудовнику в повному обсязі загальну вартість майнових прав на нежитлове приміщення за рахунок активів такого фонду. До здачі в експлуатацію будівлі фонд має намір укласти договір на платній основіз фізичною особою про відступлення права вимоги за договором купівлі-продажу майнових прав на нежитлове приміщення. Внаслідок вчинення вказаного правочину фізична особа (новий кредитор) отримує всі права фонду (первісного кредитора) у зобов’язанні(за договором купівлі-продажу майнових прав на нежитлове приміщення) в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав.
Враховуючи зазначене заявник просить надати відповідь на питання:
Чи звільняються від оподаткування податком на прибуток підприємств доходи, отримані фондом від відступлення на користь фізичної особи в обмін на компенсацію грошовими коштами права вимоги за договором купівлі-продажу майнових прав на нежитлове приміщення?
Відповідно до п.п. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Кодексу відступлення права вимоги – операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.
Згідно з п.п. 1 п. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Відповідно до ст. 514 ЦКУ до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пунктами 2, 3 ст. 656 ЦКУ встановлено, що предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав.
Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру. До договору купівлі-продажу права вимоги застосовуються положення про відступлення права вимоги, якщо інше не встановлено договором або законом.
Правові та організаційні основи створення, діяльності, припинення суб’єктів спільного інвестування, особливості управління активами зазначених суб’єктів визначаються Законом України від 05.07.2012 № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування» (далі - Закон № 5080).
Відповідно до п.п. 10 частини першої ст. 1 Закону № 5080 інститут спільного інвестування - це корпоративний або пайовий фонд.
Діяльність інститутів спільного інвестування – це діяльність, яка провадиться в інтересах учасників (учасника) інституту спільного інвестування та за рахунок інституту спільного інвестування шляхом вкладення коштів спільного інвестування в активи інституту спільного інвестування (п.п. 5 частини першої ст. 1 Закон № 5080).
Активами інституту спільного інвестування є сформована за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, об’єктів незавершеного будівництва, майбутніх об’єктів нерухомості та спеціальних майнових прав на них, корпоративних прав, майнових прав і вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (п.п. 1 частини першої ст. 1 Закону № 5080).
Коштами спільного інвестування є кошти, внесені засновниками корпоративного фонду кошти, та у випадках, передбачених Законом N 5080, інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо). Кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Реєстру (п.п. 13 частини першої ст. 1 Закону № 5080).
Відповідно до частини першої ст. 41 Закону № 5080 пайовий фонд - сукупність активів, що належать учасникам такого фонду на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються нею окремо від результатів її господарської діяльності.
Частиною третьою ст. 43Закону № 5080 встановлено, що активи пайового фонду, у тому числі нерухоме майно, об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти нерухомості та спеціальні майнові права на них, цінні папери і депозити, реєструються у встановленому порядку на ім’я компанії з управління активами з обов’язковим зазначенням реквізитів такого фонду.
Особливості оподаткування інститутів спільного інвестування та суб’єктів недержавного пенсійного забезпечення встановлені п. 141.6 ст. 141 Кодексу.
Відповідно до п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу звільняються від оподаткування кошти спільного інвестування, а саме: кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо).
Для цілей цього підпункту під активами інституту спільного інвестування розуміється сформована (оплачена) за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, корпоративних прав, нерухомості (в тому числі у вигляді неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості та/або подільного об’єкта незавершеного будівництва), майнових прав, вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Отже, якщо майнові права на нежитлове приміщення були оплачені в повному обсязі за рахунок активів фондуі є активами інституту спільного інвестування, то доходи від здійснення операцій з майновими правами, зокрема, доходи, отримані фондом від відступлення на користь фізичної особи в обмін на компенсацію грошовими коштами права вимоги за договором купівлі-продажу майнових прав на нежитлове приміщення, є доходами від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування в розумінні п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу і звільняються від оподаткування податком на прибуток підприємств.
Відповідно до п. 52 прим. 8 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |