Державна податкова служба України розглянула зверненняБанкущодо оподаткування податком на додану вартість операцій постачання золотих монетта, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Банк здійснює операції з купівлі-продажу золотих монет (пам’ятних, інвестиційних, тощо).
Банк просить надати індивідуальну податкову консультацію щодоможливості визначення бази оподаткування ПДВ за операціями з реалізації золотих монет як різниці міжфактичною вартістю продажу золотої монети та вартістю, визначеною пунктом підпунктом 14.1.279 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, за якої такі монети вважаються інвестиційним золотом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Статтею 5 ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 Кодексу.
У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.
Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» валютні цінності - національна валюта (гривня), іноземна валюта та банківські метали.
Згідно з пунктом 13 статті 1 Закону України від 18 листопада 1997 року № 637/97-ВР «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» банківські метали – це золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів.
Відповідно до норм Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України, затвердженого постановою Правління Національного банку від 02 січня 2019 року № 1 (далі – Положення № 1) до категорії банківських металів віднесено:
зливки і порошки з пробами не нижче ніж: для золота – 995, для срібла – 999, для платини і паладію – 999,5;
монети, вироблені з дорогоцінних металів (далі – монети):
пам'ятні монети України, іноземні монети з пробами не нижче ніж: для золота – 900, для срібла – 925, для платини і паладію – 999;
інвестиційні монети України – монети з пробами для золота – 999,9, для срібла – 999,9, для платини – 999,5, які призначені для інвестування та накопичення;
порошки банківських металів – це золото, срібло, платина і паладій у вигляді порошкоподібної субстанції (гранули, губка), упаковані в скляні ампули, пластмасові банки або мішки з маркуванням визнаного виробника.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ встановлено, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ зпостачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Підпунктом 196.1.4 пункту 196.1 статті 196 ПКУ встановлено, що не є об'єктом оподаткування, зокрема, операції з обігу валютних цінностей (крім банківських металів, банкнот і монет, що використовуються для нумізматичних цілей, а також іноземних монет з дорогоцінних металів, базою оподаткування яких є продажна вартість).
Відповідно до пункту 197.26 статті 197 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції платників податку, які здійснюють:
а) постачання на митній території України та/або ввезення на митну територію України інвестиційного золота, включаючи інвестиційне золото у вигляді сертифікатів розподіленого чи нерозподіленого золота, або золота, яким торгують на золотих рахунках, зокрема, позик золота та свопів, що передбачають право власності або право вимоги стосовно інвестиційного золота, а також операції з інвестиційним золотом, що передбачають ф’ючерсні та форвардні угоди, що призводять до передачі права власності або права вимоги стосовно інвестиційного золота;
б) постачання послуг агентів, які діють від імені та за дорученням іншої особи у випадках, коли вони беруть участь у постачанні інвестиційного золота своєму принципалові/довірителю;
в) постачання послуг, пов’язаних з виробництвом інвестиційного золота та/або послуг з перетворення золота на інвестиційне золото.
Термін «інвестиційне золото» для цілей розділу V ПКУ визначено підпунктом 14.1.279 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, згідно з яким інвестиційне золото - золото у вигляді:
зливків або пластин масою, прийнятою на ринках зливкового золота 995-ї або вищої проби, незалежно від того, чи воно представлене в цінних паперах;
золотих монет 900-ї або вищої проби, викарбуваних після 1800 року, які є або були законним платіжним засобом у країні походження та продаються за ціною, яка не перевищує ринкову вартість золота, що міститься в монетах, більше ніж на 80 відсотків.
Ринковою вартістю золота є вартість золота за обліковою ціною банківських металів, що оприлюднюється Національним банком України на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку України.
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Операції з обігу банківських металів (крім інвестиційного золота),банкнот і монет, що використовуються для нумізматичних цілей, а також іноземних монет з дорогоцінних металів є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються у встановленому ПКУ порядку. За операціями з постачання на митній території України банківських металів (крім інвестиційного золота),банкнот і монет, що використовуються для нумізматичних цілей, а також іноземних монет з дорогоцінних металівбаза оподаткування визначається відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ, тобто виходячи з їх договірної вартості.
Золоті монети вважаються інвестиційним золотом у разі дотримання вимог, визначених підпунктом 14.1.279 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, а самеякщо такі монети мають 900-у або вищу пробу, викарбувані після 1800 року, є або були законним платіжним засобом у країні походження та продаються за ціною, яка не перевищує ринкову вартість золота, що міститься в монетах, більше ніж на 80 відсотків.
Якщо золоті монети реалізуються за ціною, яка більше ніж на 80 відсотків перевищує ринкову вартість золота, що міститься в таких монетах, то такі золоті монети не відповідають визначенню інвестиційного золота згідно з підпунктом 14.1.279 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, та операції з їх постачання на митній території України підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
При цьому ПКУ не визначено особливостей визначення бази оподаткування за операціями з постачання золотих монет, які не є інвестиційним золотом, зокрема, ціна реалізації яких перевищує ринкову вартість золота, що міститься в таких монетах, більше ніж на 80 відсотків.
Отже, база оподаткування за операціями з постачання на митній території України золотих монет, які не є інвестиційним золотом (не відповідають вимогам, встановленимпідпунктом 14.1.279 пункту 14.1 статті 14 ПКУ),визначається відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ, тобто виходячи з їх договірної вартості.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |